Kimler Konutta Diyaliz Hizmeti Alabilir? Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde diyaliz hizmeti, hemodiyaliz olarak bilinmektedir. Son devirlerde giderek artan böbrek rahatsızlıklarından ötürü hastalara uygulanan tedavi yolları de daha sık araştırılmaktadır. Uygulanan tedavi usullerinden biri diyaliz olurken bir oburu ise böbrek naklidir. Böbrek nakli, hasta olan bir organın yerine sağlıklı bir organın konmasıdır. Diyaliz tedavisi ise hemodiyaliz yani, makine diyalizi ve periton diyalizi (karından diyaliz, evde) olarak iki farklı metoda sahiptir.

Böbrek hastaları hemodiyaliz tedavisi için standart olarak en az haftada üç gün, dört saat olmak üzere bir merkeze gitmek durumundadır. Bunun için şahısların hazırlık süreci ve yolda geçirdikleri mühlet de hesaba katıldığında, diyaliz hastalarının üç günü büsbütün yok olmuş oluyor. Bu nedenle meskende diyaliz hizmeti bireyler tarafından daha sık tercih edilmektedir.

EVDE HEMODİYALİZ NASIL YAPILIR?

Ev hemodiyaliz uygulaması sorumlusu böbrek hastalıkları uzmanı olan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek bireyler ve özel hukuk hukuksal bireylerine ilişkin diyaliz tedavi merkezlerince yapılabilmektedir. Meskende hemodiyaliz uygulaması için farklı seçenekler kelam mevzusudur. Hastalar konutta diyaliz usulünde gündüz ve gece olacak biçimde ayarlamalarını yapabilir. Tıpkı vakitte haftalık üç ila altı seans arasın iki saat ila on saat olmasını da tercih edebilir. Konut hemodiyalizi için damar yolu olarak kateter, fistül ya da yapay damar kullanılabilir.

Ev hemodiyalizi için hastaların tabipleri ile görüşme sağlaması gerekir. Hekimler hastalarının mesken diyalizine katılması için gerekli şartların uygun olup olmadığına karar verir. Daha sonra hekimler tarafından doldurulan formlar ilgili kurumlara iletilir ve hastaların hemodiyaliz tedavisi için uygunluğu araştırılarak, tespit edilir. Uygun bulunan hastalar için hemodiyaliz süreci başlatılır.

EV DİYALİZİ İÇİN HANGİ EĞİTİMLER ALINIYOR?

Evde diyaliz yani hemodiyaliz uygulaması için diyaliz merkezlerinde iki aylık eğitim periyodu oluyor. Bu eğitimler, direkt olarak hastalara ya da hasta yakınlarında verilmektedir. Eğitimlerde yer alan hususlar ise şunlardır;

  • Böbreğin misyonları, böbrek yetersizliğinin nedenleri ve bulguları
  • Son periyot böbrek yetmezliğinin tedavisi seçenekleri
  • Hemodiyaliz tedavileri

EVDE DİYALİZ TEDAVİSİNİN YAN TESİRLERİ NELERDİR?

Evde diyaliz tedavisi daha yavaş ve uzun bir müddette gerçekleşir. Bu nedenle bireylerde hipertansiyon, bulantı, kusma, kramp üzere komplikasyonların görülmesi, dört saat içerisinde diyaliz merkezlerinde yapılan tedavilere göre daha az görülecektir. Yeniden de bu stil semptomlar ile karşılaşılması durumunda nelerin yapılması gerektiği hemodiyaliz eğitimlerinde hastalara ya da yardımcılarına verilmektedir.

İlgili semptomların meydana gelmesi halinde ateş ölçümü, tansiyon ölçümü ve nabız ölçümünün yapılması gerekir. Kuru yük ayarlanması, sıvı çekimi ayarlaması, yüksek ve düşük tansiyona nasıl müdahale edileceği, bulantı, kusma ve ateş durumunda nelerin yapılması gerektiği ve makine alarmlarının manaları ve bu problemlerin nasıl çözüleceği, meskende diyaliz hizmeti almadan evvel bireylere öğretilmektedir.

EVDE DİYALİZ HİZMETİ İNANÇLI MİDİR?

Evde hemodiyaliz uygulaması en az merkezlerde alınan tedaviler kadar inançlıdır. Bu sürece dair yapılan araştırmalara en sık karşılaşılan sorunların aygıt alarmları olduğu belirtilmiştir. Alarmların çalmasındaki asıl nedenin ise hastanın arteriyel ya da venöz hortumlarının üzerine yatması nedeni ile meydana gelen basınçtan kaynaklandığı belirlenmiştir.

Evde hemodiyaliz hastalarının damar yolu ile ilgili oluşabilecek sorun sıklığı ise merkezde diyaliz tedavisi gören hastanınki ile çabucak hemen birebirdir. Hatta konutta diyaliz hizmeti alan kişinin daha bu durumla müsabakasının daha düşük bir ihtimal olduğu da söylenebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Konutta Diyaliz Hizmeti Alabilir? Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!