Yüzde 40 Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belli bir pürüz oranına sahip olan vatandaşların ömürlerinin daha kolay bir hale gelmesi için birtakım ayrıcalıklar bulunur. Bu ayrıcalıklar ortasında engelli bireylerin araç satın alım süreçleri de yer alır. Bu bireylerin ulaşım meselelerinin çözülebilmesi ve engelli bireylerin trafikte daha rahat olabilmesi için özel tüketim vergisi muafiyeti bulunur.

Özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanarak araç satın alınabilmesi için aşikâr başlı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu kaidelerin başında ise bireylerin muhakkak bir mahzur oranına sahip olması yer alır. Bu bireyler tıpkı vakitte motorlu taşıtlar vergisinde de muaf olmaktadır. Motor silindir hacmine bağlı olarak alına özel tüketim vergisi, kişinin mani yüzdesine nazaran sıfırlanmaktadır.

ENGELLİ RAPORU BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli bireylerin araç satın alabilmesi ve bu süreçlerde özel tüketim vergisinden muaf olabilmesi için birinci olarak resmi bir mahzur raporuna gereksinimi vardır. Bireylerin engelli raporuna başvurabilmesi için hazırlaması gereken evraklar ise şunlardır;

 • Rapor alacak olan engelli kişinin nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve beş adet vesikalık fotoğrafı
 • Vasi kararının dokümanı (Engelli bireyin 18 yaşından küçük olması halinde)
 • Engellilere özel müracaat formu
 • İmzalı ve onaylı muayene belgesi
 • Engelli Sıhhat Şurası Raporu’na başvurmak için hastane tarafından verilen dilekçe

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NELERDİR?

Engelli bireylerin araç satın alabilmesi için birtakım evrakları beyan etmesi gerekir. Bu evraklar şu halde sıralanmaktadır;

 • Engelli bireye ilişkin mahzur raporu
 • Özel tüketim vergisi ödeme evrakı (vergi dairelerinden alınır)
 • Sürücü belgesi

YÜZDE 40 ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ ALIM ŞARTLARI

Engelli bireyin mahzur oranı yüzde 40 ila yüzde 89 ortasında ise özel tüketim vergisi indirimi yüzde 26,3 oranında olur. Katma bedel vergisi ödemesi ise yüzde 15,24 oranında uygulanır. Yüzde 40 engelli bir vatandaş özel tüketim vergisi indirimi ile araç satın almak için birinci olarak gerekli kuralları sağlaması gerekir. Yüzde 40 engelli raporu ile araç alma kaideleri şu biçimdedir;

 • Engelli raporu ile araç almak için engelli bireyin en ez yüzde 40 uzuv kaybının olması gerekir.
 • Aracı satın alacak olan engelli bireyin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Tam teşekküllü hastaneden alınan engelli raporunun yüzde 40 ila 89 ortasında olması ve ‘sürücü evrakı alabilir’ ibaresine sahip olması gerekir.
 • Yüzde 40 engelli kişinin pürüz durumundan ötürü aksamlı bir araç kullanması gerekiyor ise bu durumun raporda belirtilmesi gerekir.
 • Kişinin mani raporunda ‘otomatik vites araç kullanabilir’ ya da ‘otomatik vites araç kullanamaz’ ibarelerinden biri yer alıyor ise buna uygun bir araç satın almak zorundadır.

YÜZDE 40 ENGELLİ BİREYİN ARACINI KİMLER KULLANABİLİR?

Engelli bireylerin ismine olan araçları kimlerin kullanabileceği Trafik Yönetmeliği ile belirlenmektedir. Engelli bireylerin sahip oldukları raporlarında ‘sürücü ehliyeti alabilir’ ibaresi yer almıyor ise araçlarını bir diğerine kullandırabilirler. Fakat bu durumda araç ruhsatına üç kişinin daha eklenmesi gerekir.

Engelli vatandaşın aracını kullanabilecek şahısların ikinci derece ya da üçüncü derece akrabası olması gerekir. Bu türlü birilerinin olmaması halinde noter tarafından onaylanan iş arkadaşları da araç kullanımını sağlayabilir. Lakin bu prosedürler ile tanımlanmayan şahısların, yüzde 40 engelli bireylerin araçlarını kullanması para cezalarının yanı sıra aracın bağlanmasına da neden olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüzde 40 Engelli Raporu ile Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!