Zelzele Felaketi Uyku Sıhhatimizi Bozdu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizden yaşadığı zelzele felaketi uyku sıhhatimizi bozdu.

Hem uyku sıhhatine hem de uyku bozukluklarına dikkat çekmek emeliyle her yıl Mart ayının üçüncü Cuma günü “Dünya Uyku Günü” olarak kutlanıyor.

15 Mart Dünya Uyku Günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan Türk Toraks Derneği (TTD) Merkez Yönetim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sağlıklı uykunun gerek fizikî, gerek mental açıdan tam bir güzellik hali için tüm insanların gereksinim duyduğu bir kavram olmakla bir arada, önemi toplumun tüm bireyleri tarafından gereğince bilinmediğini söyledi. Prof. Dr. Çuhadaroğlu, “Kişilerin uyku sıhhatine dair farkındalıklarının artması emeliyle bugünde çeşitli tertipler ve sıhhat kuruluşları tarafından desteklenen etkinlikler yer almaktadır. Her yıl Dünya Uyku Günü, Dünya Uyku Derneği tarafından belirlenen farklı bir slogan ile kutlanmaktadır. Bu yıl belirlenen slogan ‘Küresel Sıhhat için Uyku Eşitliği’ olmuştur.” dedi.

Deprem Felaketi Uyku Sıhhatinin Bozulmasına Yol Açtı

Prof. Dr. Çuhadaroğlu; uyku eşitliğinin, sağlıklı ve kaliteli uykunun, toplumun tüm bireyleri tarafından eşit bir biçimde erişilebilir olma halini tanımladığını belirterek, şöyle devam etti: “Uyku eşitliği, sıhhat eşitliğinin bir uzantısı olarak da algılanabilir. Toplumun her bireyinin gerek yaşam gerek meslek şartları başta olmak üzere çok boyutlu nedenler üzerinden maalesef sağlıklı uykuya erişimi eşit halde gerçekleşememektedir. Global ölçekte bakıldığında, toplumun makul bölümleri, bilhassa de azınlıklar, göçmenler, mülteciler ve bayanlar, uyku sağlığı konusunda eşitsizliklerle karşı karşıyadır. Bunun yanı sıra, güvenlik vazifelileri, sıhhat çalışanları, uzun yol sürücüleri ve çeşitli bölümlerde vardiyalı çalışan çalışanlar üzere meslek kümeleri, kâfi ve kaliteli bir uyku için uygun çalışma şartlarına muhtaçlık duymaktadır. Ülkemizde yakın zamanda yaşanan zelzele felaketi, depremzedelerin uyku hijyeninden mahrum kalmasına neden olmuştur. Uyku sıhhatinin bozulmasında, yetersiz fizikî şartların yanı sıra, maruz kalınan psikolojik travma da kıymetli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Sağlıklı Uyku Temel Haktır

Türk Toraks Derneği Uykuda Teneffüs Bozuklukları Çalışma Kümesi Yürütme Şurası Üyesi Doç. Dr. Canan Gündüz Gürkan ise, sıhhat hakkının temel hak ve özgürlüklerin en kıymetlilerinden biri olduğunu belirterek, “Uyku sıhhati, bu hakkın ayrılmaz bir modülüdür. Her bireyin, yaşadığı yer, sosyoekonomik durumu, çevresel şartlar, toplumsal yapılar, topluluk içi ve bireyler ortası ilgiler, kişisel inanç ve davranışlar ne olursa olsun, sağlıklı uyku şartlarına erişimi sağlanmalıdır. Sağlıklı uykunun ve uyku eşitliğinin sağlanması için devlet otoritelerinden sıhhat çalışanlarına ve iş sahiplerine kadar uzanarak toplumun her bölümüne birtakım misyonlar düşmektedir. Uyku eşitliğinin sağlanmasının toplum sıhhati ve refahı için olumlu tesirleri olacaktır. Biz de bu nedenle, Dünya Uyku Günü aracılığıyla, toplumumuzun bireylerini sağlıklı uyku ve hayat alışkanlıklarını
benimsemeleri için bir adım atmaya davet ediyoruz.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zelzele Felaketi Uyku Sıhhatimizi Bozdu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!