Yengeç Sepeti Sendromu nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yengeç Sepeti sendromu işyerinde performans azalmasına sebep oluyor

Yengeç Sepeti Sendromunun sağlıklı iş birliği ve dayanak yerine olumsuz rekabeti teşvik eden bir ortamın varlığını gösterdiğini tabir eden uzmanlar, sendromla başa çıkmanın, bireyin içsel gelişimine odaklanması ve olumlu bir bakış açısı oluşturması ile mümkün olacağını söylüyor.

Sendromun bağlarda güvensizlik ve bağlantı problemleri yaratabileceğini dike getiren Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Takım çalışmasının zayıflamasına ve performans azalmasına sebep olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, Yengeç Sepeti Sendromu olarak bilinen, bir küme içindeki bireylerin birbirlerini engelleyerek gelişmeyi sabote etme davranışını kıymetlendirdi.

Bireyler birbirlerinin başarılarına neden olumsuz reaksiyon gösterir?

Yengeç Sepeti Sendromunun, ekseriyetle bir küme insanın ya da topluluğun içinde bulunan bireylerin, başkalarının başarılarına ya da yükselmesine karşı olumsuz bir reaksiyon gösterme eğilimini söz eden bir terim olduğunu anlatan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, şöyle devam etti: “Bu terim, gerçek yengeçlerin bir sepet içinde toplandıklarında birbirlerini içeri çekmeye çalışmaları ve bu nedenle hiçbirinin sepetten çıkamayacak halde birbirlerini engellemeleri manasına gelir. Yengeç Sepeti Sendromunun da emsal bir halde, bir küme içindeki bireylerin birbirlerinin başarılarına olumsuz bir reaksiyon göstererek ya da başarılarına pürüz olmaya çalışarak küme içindeki gelişmeleri sabote etmeye benzeri bir davranış modelini tanımlar.”

Bu sendrom kıskançlık ve rekabetçilikle alakalı 

Bu sendromun, kıskançlık, rekabetçilik, diğerlerinin muvaffakiyetlerini hazmedememe ve genel olarak olumsuz bir rekabet ortamının oluşması üzere faktörlerle alakalı olduğuna vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “İnsanlar, kendi muvaffakiyetlerinin altında kalan başkalarını aşağı çekmeye çalışabilirler. Bu durum, çoklukla iş ortamlarında, toplumsal kümelerde yahut öteki topluluklarda gözlemlenebilir. Yengeç Sepeti Sendromu, sağlıklı iş birliği ve dayanak yerine olumsuz rekabeti teşvik eden bir ortamın varlığını tabir eder.” dedi.

Kişi hislerini nasıl fark eder?

İşyerinde haset ve kıskançlık gibi duyguların fark edilmesinin epeyce kıymetli olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin hislerini fark edebilmesi için kişi içsel farkındalık geliştirmelidir, fizikî belirtileri izlemelidir (vücut somatik bir belirti veriyor mu diye), toplumsal bağlantısı denetim etmelidir. Bu anahtar teknikler kişinin hislerini fark etmesine sebep olur.” diye konuştu. Duygularla başa çıkmada empati geliştirme, kendi muvaffakiyetlerini da kutlama, olumlu niyet kalıplarına sahip olma ya da olmaya çalışma, profesyonel manada gelişim ve muhtaçlık halinde duygusal dayanak almanın kıymetli olduğunu da söyleyen Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, şöyle devam etti:

Başkalarının başarılarından duyulan rahatsızlık, şahsî ve profesyonel gelişim için fırsat olabilir

“Yengeç Sepeti Sendromuyla başa çıkmak, bireyin içsel gelişimine odaklanmak ve olumlu bir bakış açısı oluşturmak ile mümkündür. Oburlarının başarılarından duyulan rahatsızlık, şahsî ve profesyonel gelişim için bir fırsat olarak kıymetlendirilebilir. Yengeç Sepeti Sendromu, bireylerin ruhsal ve duygusal sıhhati üzerinde olumsuz tesirler yaratabilir. Gerilim ve anksiyete, düşük özsaygı ve özgüven, iş memnuniyetsizliği, toplumsal izolasyon, olumsuz niyet kalıpları, iş performansında azalma, duygusal yorgunluk, ahenk meseleleri konusunda sorunlar yaratabilir.”

Başa çıkma stratejileri nelerdir?

“Yengeç Sepeti Sendromu”yla başa çıkmanın çeşitli tesirli stratejileri bulunduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Başa çıkma stratejilerine bakacak olursak, duygusal zekayı geliştirme, irtibat ve empatiyi geliştirme, mentörlük ve takviye kümeleri, kendi muvaffakiyetlerini kutlama, profesyonel gelişim ve eğitim çok kıymetlidir. Yengeç Sepeti Sendromu ile başa çıkma stratejileri, bireylerin kendi duygusal sıhhatlerini müdafaalarına, iş birliği kültürünü güçlendirmelerine ve genel ömür kalitelerini artırmalarına yardımcı olabilir. Bu durumla başa çıkmak kişiyi zorluyorsa ruhsal takviye (klinik psikolog ya da psikiyatristten) alması hayli kıymetlidir.” halinde konuştu.

Pozitif bir bakış açısı geliştirmek önemli

Yengeç Sepeti Sendromunun yarattığı olumsuz tesirlerle başa çıkmak için şahsî farkındalık ve müspet bir bakış açısı geliştirmenin de kıymetine işaret eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Bu, bireyin hem şahsî hem de profesyonel hayatını olumlu bir formda etkileyebilir” diye konuştu. (BSHA -Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yengeç Sepeti Sendromu nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!