Yavaş Vefat ; Sigara

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigaranın ziyanlarını biliyor musunuz ? Dünya Sıhhat Örgütü’nün raporunda, sigaranın şimdiye kadar karşılaşılan en büyük halk sıhhati meselelerinden biri olduğu belirtildi.

Dünya genelinde sigara tüketimi son yıllarda azalma eğilimi gösterse de 75 yıl öncesine nazaran 3 kat, 50 yıl öncesine nazaran ise 1,5 kat arttı. Bugünkü yıllık tüketim 5,2 trilyon adet düzeyinde. Tütün ve tütün eserlerinin çok yaygın bir biçimde kullanıldığını belirten Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) durumu “tütün salgını” olarak isimlendiriyor.

Sigaranın yılda 8 milyondan fazla insanın vefatına sebep olduğu ve ölümlerin 1,3 milyonunun pasif içicilikten kaynaklandığı açıklandı. Ayrıyeten yayınlanan diğer bir raporda DSÖ, tütünün üretim ve tüketiminin yıllık 80 milyon ton karbon salımına neden olduğunu belirtiyor. Tütün üretimi için yıllık 22 milyar ton su kullanılıyor ve dünya genelinde her yıl orman alanlarının yüzde 5’i tütün üretimi için yok ediliyor. Böylelikle sigara içenler kadar olmasa da sigara kullanmayanlar da sigaranın makûs sonuçlarından direkt yahut dolaylı olarak etkileniyor.

Uzmanlar Uyarıyor!

Tütün kullanımının her türlüsünün ziyanlı olduğuna ve tütüne maruz kalmanın inançlı bir seviyesinin olmadığına dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özge Faydalıel Balcı, “Sigara içmek dünya çapında en yaygın tütün kullanım formudur. Öteki tütün eserleri ortasında nargile tütünü, purolar, sigarillolar, ısıtılmış tütün, sarma tütünü, pipo tütünü, bidis, kretek ve dumansız tütün eserleri yer alır. Nargileler yahut elektronik sigaralar, tütünün ısıtılması yahut tütün içeren bir aygıtın aktifleştirilmesi üzerine nikotin ve toksik kimyasallar içeren aerosoller üreten tütün eserleridir. Hayli bağımlılık yaratan nikotin unsurunu, tütün dışı katkı unsurlarını içerirler ve sıklıkla aromalandırılırlar. Riskin azaltılması tezlerine karşın bu eserlerin klâsik tütün eserlerinden daha az ziyanlı olduğunu gösteren hiçbir ispat yoktur. Tütün dumanında bulunan birçok toksik unsur, bu eserlerin aerosolünde kıymetli ölçüde daha düşük düzeylerde bulunur. Lakin bazen tütün dumanında olduğundan daha yüksek düzeylerde bulunan glisidol, piridin, dimetil trisülfid, asetoin ve metilglioksal üzere öteki toksik unsurları içerir. Ayrıyeten nargile ve elektronik sigara aerosollerinde bulunan birtakım toksik hususlar klâsik sigara dumanında bulunmaz ve bu eserlerin ölçüleri hayli değişkendir. Bu eserlerde bulunan kimi toksik unsurlar kanserojendir” dedi.

Kanser ve Daha Birçok Hastalığın Sebebi

Dr. Özge Faydalıel Balcı, sigaranın bedenin farklı bölgelerinde başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa sebep olduğunu belirtti ve ekledi: “Sigara kullanımının kanser ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini arttırdığı, ayrıyeten ağız sıhhati için de olumsuz tesiri olduğu artık bir gerçek. Sigara ile alakalı kanserler ortasında başta akciğer kanseri olmak üzere gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri ve rahim kanseri sayılabilir. Kanserin yanında bilhassa astım ve Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), kullananların hayat kalitesini değerli ölçüde düşüren sigara ile bağlantılı akciğer hastalıklarıdır. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda bilhassa menopoz sonrası bayanlarda kemik kütlesinde azalmaya neden olduğu, nikotin aracılığı ile damar duvar düz kaslarını kasarak bilhassa ekstremitelerin kanlanmasını bozduğunu biliyoruz. Tekrar felç ve inme ile de yakından bağlantılıdır. Bilhassa hücre yenilenmesini bozarak, ameliyat sonrası yara yeri uygunlaşmasını geciktirir.”

Danışmanlık ve İlaç Tedavisi Bırakma Bahtını Artırıyor

Tütünün tehlikelerinin farkında olan sigara içenlerin birçoklarının sigarayı bırakmak istediğinin altını çizen Balcı,, “74 ülkede yaşayan dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası, kapsamlı ulusal sigara yasağı kanunlarıyla korunmaktadır. Danışmanlık ve ilaç tedavisi, bir tütün kullanıcısının başarılı bir biçimde sigarayı bırakma bahtını iki kattan fazla artırabilir.  9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılsa da tüm tütün eserlerini bırakmak için bir fırsat olarak görülmelidir. Dünyadaki uygulamalarla uyumlu olarak Türkiye’de Alo 171 Sigara Bırakma Müşavere Sınırı üzere telefon aracılığı ile danışmanlık, sigara bırakma poliklinikleri başta olmak üzere kliniklerde sunulan danışmanlık ve tıbbi takviye programları mevcuttur. Bilhassa birinci müracaat adımı olarak Aile Sıhhati Merkezleri ve Sigara Bırakma Klinikleri başta olmak üzere sıhhat hizmetleri bu uğraşta kıymetli rol oynamaktadır.  Kendinizi ve sevdiklerinizi tütün ve tütün eserlerinin ziyanlı tesirlerinden korumak için efor gösterin, yüksek bağımlılık tesiri olan bir düşmanla savaştığınızı unutmayın ve takviye almaktan çekinmeyin” dedi. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yavaş Vefat ; Sigara

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!