Türkiye’de 2022 yılında 250 bin Şahsa Kanser Tanısı Kondu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamer’den Kanser Haftası açıklamasında, 2022 yılında Türkiye’de 250 bin şahsa kanser tanısı konduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve EÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Kısmı Radyasyon Onkolojisi Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Serra Kamer, 1-7 Nisan tarihleri ortasında kutlanan Kanser Haftası hasebiyle açıklamalarda bulundu.

Kanser, kalp ve damar hastalıklarından sonra en değerli mevt sebebi

Prof. Dr. Kamer, kanserin dünyada ve ülkemizde hastalığa bağlı vefatlar ortasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kıymetli bir sıhhat problemi olduğunu söyledi. Ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri ortasında kamuoyunun kanser ile ilgili bilgilendirilmesi hedefiyle pek çok farkındalık ve bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Kamer, Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de bir yandan hastalığın teşhis ve tedavisine yönelik bölgede değerli rol üstlenirken bir yandan da bilimsel projelerle literatüre ve klinik araştırmalara öncülük ettiğini vurguladı.

Kanserin oluşumunda çevresel faktörler ön planda

Kanserin oluşumunda çevresel faktörlerin ehemmiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Kamer, kanserlerin yüzde 90’ının çevresel, yüzde 10’unun ise genetik faktörlere bağlı olarak geliştiğini söyledi. Tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu yahut obez olma ve kansere sebep olan enfeksiyonlara maruziyet üzere çevresel faktörlerin engellenmesi yahut aşılama yolu ile günümüzde görülen kanserlerin yüzde 30 ila yüzde 50 oranında önlenebileceğini kaydeden Prof. Dr. Kamer, beslenme ve çevresel etmenlerin olağan hücrelerin kanserli hücreye dönüşümünde en çok suçlanan sebeplerden biri olduğunu da kelamlarına ekledi.

Kanser tedavisinde hasta ahengi çok önemli

Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri alan hastaların doktorlarının tekliflerini takip etmeleri, enfeksiyonlara yatkınlıkları nedeni ile toplumsal yaşantılarına ve beslenme sistemlerine dikkat etmeleri çok değerlidir diyen Prof. Dr. Kamer, “Hastalarımızın tedaviye ahengi ve tabipleriyle irtibatları, tedavinin muvaffakiyetinde büyük rol oynar” dedi.

Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi bölgeye öncülük ediyor

GLOBACAN bilgilerine nazaran Türkiye’de 2022 yılında yeni teşhis alan hasta sayısının 250 bin kişi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kamer, bölgede kanser araştırma merkezi olarak yapılandırılmış birinci ve tek merkez olan Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, kanser kaydı ile hastalık yaygınlık ve risk oranlarını şimdiki olarak takip ettiğini söyledi. Birebir vakitte Ege Üniversitesi Hastanesi’nde teşhis ve tedavi sürecinde hasta ve hasta yakınlarına danışmanlık hizmeti verildiğini de belirten Prof. Dr. Kamer, merkezin pek çok bilimsel araştırma yürütmesinin yanı sıra, her yıl tertipli olarak bilimsel toplantılar düzenlediğini ve erken teşhis ve kamunun bilinçlendirilmesi gayesi ile çok faal Farkındalık Aktiflikleri yaptığını da kelamlarına ekledi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de 2022 yılında 250 bin Şahsa Kanser Tanısı Kondu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!