MEB Dijital Öğrenme Köprüsü Hizmete Açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Millî Eğitim Bakanlığı tarafından araştırma ve bilgi edinme süreçlerinde lise öğrencilerinin çevrim içi platformlar ve dijital araçları kullanmalarını teşvik etmek, yeni ve hakikat bilgilere kolay erişimini sağlamak hedefiyle “Dijital Öğrenme Köprüsü” hizmete sunuldu.
Akademik araştırmalar yaparken yahut ulusal-uluslararası projeler hazırlarken istatistiki bilgiler ve data kaynaklarına gereksinim duyulmaktadır. Bu bağlamda dijital istatistiksel data kaynakları; bilgiye süratli erişim, tahlil imkânları ve karar alma süreçlerinde kullanım kolaylığı üzere avantajlar sunarak araştırma ve projelerde tesirli kararlar alınmasını, stratejik planlama yapılmasını, bilimsel ve muteber sonuçlara ulaşılmasını sağlayacak. Bu kapsamda öğrencilerin derslerinde, araştırmalarında ve proje çalışmalarında istifade edebilecekleri yararlı web sitelerinin yer aldığı “Dijital Öğrenme Köprüsü”, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlandı ve OGM Malzeme web sitesinde hizmete sunuldu.

Kapsamlı ve titiz araştırmalar sonucu hazırlanan, çeşitli çalışmalarda kullanılabilecek “Dijital Öğrenme Köprüsü”,  dört kısımdan oluşuyor.

“Dijital Kütüphaneler, Gazete Arşivleri ve Yayımlar”, “Akademik Araştırma Siteleri”, “Çevrim İçi Kurslar ve Dersler” ile “İstatistiki Bilgi Kanalları” kısımlarından oluşan yararlı linkler köprüleri, yerli ve yabancı kaynakları bir ortada sunuyor. Dijital Öğrenme Köprüsünde, “Dijital Kütüphaneler, Gazete Arşivleri ve Yayımlar” kısmında gazete arşivleri ile Türkiye ve dünyadaki gazeteler taranarak tarihte seyahat yapılırken tıpkı vakitte dijital kütüphanelerde yer alan eserler ile istenilen içeriklere erişebilecek, dijital ansiklopediler ve mecmualar okunabilecek. Akademik araştırma siteleri kısmında fen ve toplumsal bilimleri alanlarında gerçekleştirilen çalışma ve projeler için yararlı linkler ziyaret edilebilecek, istatistiki bilgilere muhtaçlık duyulduğunda yerli ve yabancı sitelerin yer aldığı istatistiki data kanalları kısmından faydalanılacaktır.

Çok Sayıda Kurs ve Derse Erişim

Çevrim içi dersler ve kurslar kısmı ile eğitim, mühendislik, teknoloji, kültür, hukuk, sanat, yapay zekâ, şahsî gelişim, iş dünyası vb. alanlarda yer verilen yerli ve yabancı çok sayıda kursa ve derslere ulaşabiliyor. Bu kısımda ayrıyeten dünyanın önde gelen üniversitelerin sunduğu açık kaynaklı derslere de erişim sağlanabiliyor “Dijital Öğrenme Köprüsü”nde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Türk Tarih Kurumu, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, İstanbul Üniversitesi Gazeteden Tarihe Bakış, YÖK Tez Merkezi, Dergipark, BTK Akademi, HEMBA, Bilgeiş, TÜİK İstatistik Bilgi Portalı, TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, Yeşilay üzere birçok alanda yararlanılacak yerli linklere yer verilirken edX, Internet Encyclopedia of Philosophy, Google Veri Search, Google Akademik, Science.gov, Europeana, Azerbaıjan National Library, OECD Veri üzere yabancı linkler de yer alıyor.  Dört kısımdan oluşan “Dijital Öğrenme Köprüsü”, öğretmenlerimizin de farklı alanlarda gerçekleştireceği çalışma ve projelerde yararlanabilecekleri yararlı linklerden oluşmakta ve varlıklı içerik yapısı ile birçok kaynağa erişimi sağlamaktadır. “Dijital Öğrenme Köprüsü”nün daima geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi hedeflenmektedir “Dijital Öğrenme Köprüsü”ne erişmek için tıklayınız.
(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Dijital Öğrenme Köprüsü Hizmete Açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!