LGS Müracaat ve Uygulama Kılavuzu Yayımlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Millî Eğitim Bakanlığınca bu yıl 2 Haziran 2024’te gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki Merkezî Sınav’ın müracaat ve uygulama kılavuzu yayımlandı.
2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda İmtihanla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezî İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu, www.meb.gov.tr internet adresinden açıklandı. Kılavuzda resmî ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıflarında tahsil gören öğrencilerin fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları, mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek gayesiyle yapılacak Merkezî Sınav’la ilgili yöntem ve temellere yer verildi.

Başvuru İşlemleri

LGS kapsamında 2 Haziran 2024’te uygulanacak Merkezî Sınav’ın müracaatları, 18-29 Mart 2024 tarihleri ortasında yapılacak. Fiyatsız gerçekleştirilecek imtihana iştirak isteğe bağlı olup katılmak isteyen öğrenciler müracaatlarını e-Okul sistemi üzerinden yapabilecek. Okul müdürlükleri, müracaat süreçleri için öğrencilere rehberlik edecek ve imtihan müracaatları, 1 Nisan 2024 tarihine kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda tahsil gören öğrenciler ise müracaatlarını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacak. Öğrenciler, müracaatlarının yapılıp yapılmadığını e-Okul üzerinden takip edebilecekler.

LGS İmtihanının Kapsamı

Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar temel alınarak öğrencinin okuduğunu manaya, yorumlama, sonuç çıkarma, sorun çözme, tahlil yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve gibisi marifetlerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak.

LGS Giriş Dokümanları 24 Mayıs’tan İtibaren Açıklanacak

Kılavuza nazaran fotoğraflı imtihan giriş dokümanı, 24 Mayıs 2024’ten itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınarak mühürlenip onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.
Öğrenciler imtihana gelirken fotoğraflı onaylı giriş dokümanları ile geçerli kimlik dokümanlarını yanlarında bulunduracaklar.

LGS Birinci Oturum 09.30, İkinci Oturum İse 11.30’da Başlayacak

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 75 dakika müddet verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve yanıtlamaları için 80 dakika müddet verilecek. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için yanlışsız ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.
Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024’te www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanları posta yoluyla gönderilmeyecek.

2024 Yılı İmtihanla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına Ait Merkezî İmtihan Müracaat ve Uygulama Kılavuzu’na ulaşmak için tıklayınız.
(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
LGS Müracaat ve Uygulama Kılavuzu Yayımlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!