Kimler Kronik Hastalık Yardımı Alabilir? Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, muhtaçlık sahibi bireylerin durumlarına yönelik farklı birçok mevzuda yardım programı düzenlemektedir. Maddi geliri kâfi olmayan şahıslara yakacak, yiyecek ve barınma üzere yardımlar sunarken bunların yanı sıra öğrencilere ve bayanlara yönelik farklı toplumsal yardım programları da yeniden Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulmaktadır.

Maddi durumun yetersizliğine bağlı olarak yapılan yardımların yanı sıra farklı hastalıklara sahip olan bireyler için de tekrar toplumsal yardım programları bulunmaktadır. Bu programlar ortasında kronik hastalık yardımı yer alır. Birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı kronik hastalık yardımına dair bilgileri sizler için derledik.

KRONİK HASTALIK YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Kronik hastalık yardımı, tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeni ile psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastaları kapsamaktadır. Bu hastalığa sahip olan şahıslar için geliştirilmiş olan toplumsal yardım programın kapsamında, hak sahibi olan bireylere nizamlı olarak nakdi yardım yapılmaktadır.

Tüberküloz, hava yolu ile yayılabilen ve bireyde bireye de geçebilen bir akciğer hastalığıdır. Öteki bir ismi ile verem hastalığıdır. SSPE ise subakut sklerozan panensefalit yani santral hudut sisteminde kızamık virüsü nedeni ile oluşan, ilerleyici ve ölümcül bir enfeksiyondur. Epey yavaş bir formda ilerleyen bu hastalık genel olarak iki ila otuz iki yaş aralığındaki bireylerde görülebilir. Lakin beş ila on beş yaş ortasındaki çocuklarda kendini aşikâr eder.

KRONİK HASTALIK YARDIMI İÇİN ARANAN KOŞULLAR NELERDİR?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan kronik hastalık yardım programından yararlanmak isteyen bireylerin belli koşulları yerine getiriyor olması gerekir. Bunun için şahısların tüberküloz ya da SSPE hastası olması gerekli olan birinci koşuldur. Başka kurallar ise şu formda sıralanmaktadır;

  • Başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Hane içinde kişi başına düşen aylık gelirin, minimum fiyatın aylık net meblağının 2/3’ünün altında olması
  • Tüberküloz hastasının, Verem Savaş Dispanserince programlanan tedavilerini tertipli olarak yerine getirmesi, takip ve denetimlere sistemli olarak devam etmesi, ilaçlarını tabipçe belirlenen dönemler ile kullanıyor olması
  • SSPE hastalığının, 30.03.2013 tarihli ve 28603 Resmi Gazete’de yayınlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikte belirtilen adap ve asıllara göre düzenlenmiş sağlık kurulu raporu ile tespit edilmiş olması

KRONİK HASTALIK YARDIMININ SUNDUĞU AVANTAJLAR NELERDİR?

Kronik hastalık yardımının hak sahiplerine sunduğu avantajlar şu formda sıralanabilir;

  • Tüberküloz ve SSPE hastalarının ya da hak sahiplerinin toplumsal garantisi olur.
  • Tüberküloz ve SSPE hastalarının konutta bakım yardımı, SED, 2022 sayılı kanun ile nizamlı merkezi yardımlardan faydalanması sağlanır (ŞEYS, EVEK, MAAY, ÖYAÇ vb).
  • Yardım programından yararlanılması ise ilgili tıbbi koşullara dair denetimler, HSYS’den alınacak bilgi ve bilgilere nazaran BSYBS tarafından elektronik ortamda sağlanır.

KRONİK HASTALIK YARDIMINA MÜRACAAT NASIL YAPILIR?

Kronik hastalık yardımına başvurma için hastanın kendisinin ya da birebir hanede ikamet eden yasal velisinin ya da vasisinin AKS’de kayıtlı bulunan yerleşim yerinin bulunduğu mahalledeki vakfa gitmesi gerekir. Müracaat sırasında BSYBS üzerinden sorgulama yapılır ve sorgulama sonucunda HSYS’den sıhhat durum bilgisi alınamasa da BSYBS üzerinden hande evrakı ve yardım müracaat kaydı oluşturulabilir.

Hak edilen yardımlar, tüberküloz hastalarının nizamlı olarak tedavilerine devam etmemeleri halinde durdurulur. Lakin yardımın durdurulduğu tarihten itibaren altmış gün içerisinde hasta tedaviye devam ederse yardım süreci tekrar başlar. Tıpkı vakitte tüberküloz ve SSPE hastalarının farklı bir ikamete taşımaları halinde de yardımlar durdurulmaktadır. Bu türlü bir durumda bireylerin yeni adreslerindeki vakıflara yeninden müracaat etmesi gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Kronik Hastalık Yardımı Alabilir? Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!