Kimler KOSGEB Takviyesi Alabilir? Başvurusu, Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişebilmesi ve ekonomik olarak hem kendine hem de ülkeye katkı sunabilmesi için takviyeye gereksinimi bulunur. Bilhassa günümüzdeki ekonomik koşullar göz önüne alındığında dükkan kiraları ve ekipman masrafları küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir epey zorlayıcı olabilmektedir.

1990 yılından itibaren işletmeleri destekleyen KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından faaliyetlerini yürütmektedir. Küçük ve orta ölçekli iş yeri sahiplerine maddi olarak takviye sunan bu program, belli koşulların sağlanması halinde iş yeri açılışlarında şahısların gereksinimi olan takviyesi sunmaktadır. Bilhassa bayan teşebbüsçüler için ayrıcalıklara sahip olan KOSGEB destelerinin kimlere ve hangi koşullarda verildiğini sizler için araştırdık.

KOSGEB DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Girişimcilerin desteklenmesi için faaliyete geçirilen KOSGEB, makul kuralların sağlanması ile maddi olarak küçük ve orta ölçekli iş yeri sahiplerinin yanında yer alıyor. KOSGEB dayanağından faydalanabilecek olan şahısların yerine getirmesi gereken kaideler ise şu formda belirlenmiştir;

 • İlk olarak KOSGEB takviyesine başvuracak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin on sekiz yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin KOSGEB eğitimlerine katılmış ve girişimcilik evrakı almış olması gerekir.
 • KOSGEB bilgi tabanına kayıt olmuş bir işletmenin olması gerekir.

KOSGEB TEŞEBBÜSÇÜ TAKVİYELERİ NELERDİR?

KOSGEB, girişimcilerin maddi muhtaçlıklarının karşılanabilmesi için faaliyet göstermektedir. Lakin müracaat yapacak olan bireylerin birinci olarak KOSGEB eğitimlerine katılması gerekir. Bu eğitimler online ve fiyatsız olarak verilmektedir. Eğitimlerin sonunda şahıslar ilgili mevzular ile ilgili imtihana olağan tutulur ve sınavdaki muvaffakiyet oranına nazaran KOSGEB teşebbüsçü dokümanı almaya hak kazanır.

KOSGEB teşebbüsçü takviyelerinin neler olduğuna değinecek olursak; hizmet ve ticaret bölümü için ‘Geleneksel Teşebbüsçü Takviye Programı’, imalat ve öncelikli teknoloji alanlarında faaliyet gösteren teşebbüsçüler için ise ‘İleri Girişimcilik Dayanak Programı’ devreye sokuluyor.

GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI YARDIMLAR NELERDİR?

Hizmet ve ticaret alanlarında faaliyet gösterecek olan orta ve küçük işletmeler için devreye giren klasik teşebbüsçü dayanak programı ise başvuran ve hak sahibi olan bireyler; işçi takviyesi, faizsiz kredi dayanağı ve sertifika dayanağı KOSGEB tarafından sunulmaktadır. İleri girişimcilik dayanağında ise klâsik girişimcilik dayanak programına ek olarak makine ve ekipman takviyesi de sunulmaktadır. Bu yardımın ölçüsü ise işletmenin teknoloji düzeyine nazaran değişiklik göstermektedir.

KOSGEB TAKVİYE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KOSGEB takviye başvurusu kurallarını karşılayan orta ve küçük işletmeler ‘www.kosgeb.gov.tr’ resmi internet adresi üzerinden ‘e-hizmetler’ menüsünü kullanarak müracaatlarını yapabilir. Bu menüde yer alan ‘orta ve küçük işletmelere süratli takviye programı başvurusu’ linki ile süreçler süratli ve kolay bir biçimde yapılabilmektedir. Bu süreçte KOSGEB data tabanına kayıtlı olmayan ya da KOBİ Bilgi Beyannamesi aktüel olmayan işletmelerin, birinci olarak kayıt yaptırması ya da güncelleme süreçlerini yapması gerekir.

Başvuru sırasında KOSGEB tarafından istenilen evraklar fiziki olarak teslim edilememektedir. Bunun için online müracaat sırasında evrakların sisteme hakikat bir formda yüklenmesi gerekir. KOSGEB data tabanına kayı olma etabında KOSGEB’in istemiş olduğu dokümanlar şunlardır;

 • KOBİ beyannamesi
 • KOBİ bilgi dokümanı
 • Oda faaliyet belgesi
 • Ticaret/Esnaf sicil belgesi
 • İşletmeye ilişkin imza sirküleri (resmi dokümanlarda kullanılan imza örnekleri), imza beyannamesi

Destek programı için istenilen evraklar ise şunlardır;

 • KOBİ beyannamesi
 • KOSGEB müracaat formu
 • Destek programı müracaat formu
 • KOBİ bilgi dokümanı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler KOSGEB Takviyesi Alabilir? Başvurusu, Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!