Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir? Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş sarsıntılarında çok sayıda vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bu duruma neden olan en büyük etmen ise yapıların zelzeleye karşı dayanıksız olmasıydı. Yaşanan bu acı felaketten sonra bilhassa İstanbul için beklenen büyük zelzele yine hatırlandı. Tıpkı vakitte Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları da sürat kazandı.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında zelzeleye dayanıksız olan binaların tespit edilmesi ve bu binaların tekrar inşa edilmesi için kentsel dönüşüm çalışmalarında tüm suratı ile devam ediliyor. Lakin bu süreçte konutlarda ikamet eden şahıslar ve işyeri sahipleri, yaşayacakları maddi zorluklar karşısında kendilerine ne üzere yardımların yapılacağını araştırmaya devam ediyor. Devlet tarafından riskli binalarda ikamet eden ya da işyeri olan bireylere belirli oranlarda kira yardımı yapılıyor. Bu yazımızda kimlerin kira yardımından yararlanabildiği ve kira yardımının nasıl alınabileceğinden bahsedeceğiz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı alınabilinmesi için birinci olarak ikamet edilen binanın riskli olduğuna dair ilgili kurumlardan ‘riskli’ raporunun alınmış olması gerekir. Birebir vakitte bu süreç için binada yaşayan tüm şahısların hem fikir olması ve herkesin binanın kentsel dönüşüm sürecine girmesini onaylaması da gerekir. Binada yaşayan bireylerin konut sahibi ya da kiracı olması, kira yardımı almasını engelleyen bir durum değildir. Şahıslar, bu husus ile ilgili kurumlara başvurarak kira yardımı alabilir.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu farklı teknikler ile yapılabilir. Birinci olarak gerekli evrakların hazırlanmasının akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Vilayet Müdürlüklerine müracaat yapılması tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tüm süreçler e-devlet platformu üzerinden de yapılabilir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Kentsel dönüşüm sürecine giren binada ikamet eden mesken sahipleri ve kiracılar, kira yardımlarından yararlanabilmektedir. Lakin bu kademede şahıslardan talep edilen dokümanlarda farklılıklar meydana gelir. Konut sahiplerinin kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanası için istenen evraklar şunlardır;

  • Kira yardımı için müracaat formu
  • Kimlik dokümanı fotokopisi
  • Riski yapı tespit raporu
  • Gayrimenkule ilişkin yeni tapu kaydı ya da tapunun fotokopisi

Kiracıların kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanması için istenen dokümanlar ise şunlardır;

  • Kira yardımı için müracaat formu
  • Kimlik dokümanı fotokopisi
  • Riskli yapı tespit raporu
  • Kiracının ismine kayıtlı son üç ay içerisinde hazırlanmış olan doğalgaz, elektrik ya da su faturası

KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

Özellikle riskli yapılarda ikamet eden şahısların en çok araştırdığı soruların başında, kira yardımından kimlerin yararlanabileceği yer alıyor. İş yerinin bulunduğu, yaşadığı ya da kiracı olarak ikamet ettiği bina, yetkililer tarafından riskli yapı olarak tespit edilen herkes kentsel dönüşüm kira yardımı için müracaatta bulunabilir. Lakin müracaat yapmak için belirlenen mühletlerin göz önüne alınması gerekir.

Kira yardım başvurusu, tahliye kararından itibaren en geç bir yıl içerisine yapılmış olması gerekir. Bunun yanı sıra binanın yıkımının gerçekleşmesinden sonra en geç üç aylık süreç içerisinde de müracaatlar yapılabilir. Lakin şunu da belirtmek gerekir, kentsel dönüşüm süreci için devlet tarafından düşük faizli krediler şahıslara sunulmaktadır. Krediden yararlanan bireylerin tıpkı vakitte kira yardımından da yararlanması mümkün değildir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir? Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!