Kimler Elektrik Faturası Takviyesi Alabilir? Başvurusu, Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrik tüketimi, hane ve iş yerlerinin en temel gereksinimlerinden birisidir. Konutlarda besinlerin bozulmaması ismine kullanılan buzdolabının çalışabilmesi için elektriğe gereksinimi vardır. Bunun yanı sıra çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ısınma gereksiniminin karşılanması ve aydınlanma için de elbette elektrik tüketiminin yapılması gerekir. Lakin giderek artan faturalardan ötürü birçok kişi bu elektrikli aygıtların kullanımını düşürmeye ya da büsbütün sonlandırmaya karar verdi. Gerçekten dar gelirli ya da geliri olmayan şahıslar, elektrik faturasını ödeyebilecek maddi bir güce sahip değildir.

Elektrik faturalarını ödemekte zahmet çeken ya da ödeyemeyen haneler için Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik faturası dayanağı verilmektedir. Bu dayanak bilhassa aygıta bağlı olarak hayatını iademe ettirmek zorunda olan bireyler ve bu bireylerin yaşadığı haneler için büyük bir değer arz etmektedir. Pekala elektrik faturası takviyesinden kimler yararlanabiliyor? Bu yardım için gerekli kaideler nelerdir?

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİNİN KURALLARI NELERDİR?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından farklı birçok kalem altında dayanak programları yürütülmektedir. Şahıslara giyecek, yiyecek, barınma, yakacak ve maddi dayanak sağlayan bakanlık, elektrik faturası konusunda da vatandaşların yanında yer alıyor. Elektrik faturası takviyesinden yararlanacak olan şahısların bakanlık tarafından belirlenen birtakım kurallara uygun olması gerekiyor. Bu kurallar şu halde sıralanmaktadır;

 • Elektrik faturası takviyesinden yararlanmak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde ikamet ediyor olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Elektrik faturası takviyesine yalnızca on sekiz yaşından büyük şahıslar başvurabilir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin ve hane halkından rastgele birinin, son on beş gün içerisinde hiçbir toplumsal yardım başvurusu yapmamış olması gerekir.
 • Hanedeki kişi başına düşen gelirin taban fiyatın üçte birinden az olması gerekir.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİNDEN KİMLER YARALANABİLİR?

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan şahıslar ve bu koşulları sağlayıp tıpkı vakitte konutta medikal aygıt kullanan şahıslar elektrik faturası takviyesine başvurabilir. Tıpkı vakitte toplumsal yardım alan vatandaşlarda elektrik faturası takviyesinden yararlanabilir. Bu kapsamda, elektrik faturası takviyesinden yararlanabilecek şahıslar şu halde sıralanabilir;

 • Eşi vefat etmiş bayanlara yönelik yardımlardan yararlananlar
 • Muhtaç asker ailesi yardımı alanlar
 • Öksüz, yetim ve asker çocuğu yardımı alanlar
 • Şartlı eğitim ve koşullu sıhhat takviyesi alanlar
 • İkiz, üçüz ya da daha fazla sayıda çoklu doğum yapanlara yönelik yardımlardan yararlananlar
 • Engelliler, yaşılar ve silikozis hastalarına yönelik yapılan yardımlardan yararlananlar

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ 2024 YILINDA NE KADAR OLDU?

Elektrik faturası dayanak ödemeleri her yıl güncellenmektedir. Birebir vakitte elektrik faturası dayanağı hane sayısına nazaran farklı meblağlarda olacak biçimde hak sahiplerine aktarılmaktadır. Buna nazaran 2024 yılı için geçerli olan elektrik faturası takviye ödemeleri şu halde açıklanmıştır;

 • 1 – 2 kişilik haneler için (75 kWh) 130, 09 TL
 • 3 kişilik haneler için (100 kWh) 173,46 TL
 • 4 kişilik haneler için (125 kWh) 216,82 TL
 • 5 ve daha fazla kişilik haneler için (150 kWh) 206,19 TL

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ PROGRAMLARI NELERDİR?

Elektrik faturası takviyesi iki farklı programa sahiptir. Bunlar şu halde özetlenebilir;

 • Asgari elektrik tüketim takviyesi; 3294 ve 2022 sayısı kanunlar kapsamındaki tertipli toplumsal yardım programlarından faydalanan haneler elektrik faturası dayanağı sağlamaktadır.
 • Tıbbi aygıt elektrik sarf takviyesi ise kronik hastalığı bulunan ve aygıta bağımlı olan hastaların, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaçlık sahibi olduğunun tespit edilmesi halinde sağlanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Elektrik Faturası Takviyesi Alabilir? Başvurusu, Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!