Kimler Çiftçi Evrakı Alabilir? Kaideleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk olarak çiftçi evrakının ne olduğunu açıklamak ile başlayalım. En net tabiri ile çiftçi dokümanı, çiftçi adaylarının ziraî faaliyetlerini meslek edindiklerini kanıtlamak için aldıkları evraktır. Çiftçilik dokümanı, çiftçi adaylarına ziraat odaları tarafından verilmektedir. Bu mevzudaki tarzlar ise çiftçi kayıt sistemi tarafından belirlenmiştir.

Çiftçi kayıt evrakı alınabilmesinin iki farklı yolu bulunur. Bunlardan birincisi e-devlet platformunun kullanılmasıdır. E-devlet platformundan bu süreçlerin yapılabilmesi için bireylerin e-devlet şifresine sahip olması gerekir. Şifrenin daha evvel hiç temin edilmemiş olması halinde ise en yakın PTT şubelerine gidilerek, e-devlet şifresi talep edilebilir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilgili müracaat formu doldurularak kayıt yapılabilir. İkinci yol ise çiftçi kayıt sistemi için müracaat formunun doldurulması ve bağlı bulunulan ilçedeki tarım müdürlüklerine bu formun elden teslim edilmesidir.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ NEDİR?

Çiftçi dokümanı almak isteyenlerin kaydolması gereken çiftçi kayıt sistemi birinci olarak 2005 yılında başlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile ziraî faaliyetlerin kontrolü sağlanmaya başlanmıştır. Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kontrolleri kapsamında etkin ziraî üretim yapan çiftçiler, bu sistem ile kayıt altına alınmaktadır.

Çiftçi kayıt sistemi, gerçekleştirilen ziraî faaliyetlerin izlenmesi, denetlenmesi ve raporlanması hedefi vilayette devreye sokulmuştur. Ziraî siyasetlerin oluşturulması için etkin üretim yapan ve çiftçilik dokümanı olan çiftçilerin kayı altına alınmasını sağlayan bu sistem, çiftçilere farklı avantajlarda sunmaktadır.

ÇİFTÇİ EVRAKI NE İŞE FAYDA?

Çiftçi dokümanı alındıktan sonra bireylerin bu evrakları Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine vermesi gerekir. Tıpkı vakitte bireylerin ÇKS’ye de kaydolması gerekmektedir. Birinci olarak çiftçi evrakının şahıslara sunduğu avantajlardan bahsedelim. Bu avantajlar şu formda sıralanmaktadır;

 • Çiftçi kayıt sistemi tarafından bu şahısların kayıtları yapılır ve gerekli durumlarda bilgilerin kolay bir formda güncellenmesi sağlanır.
 • Tarıma dair dayanaklardan faydalanmak ve birebir vakitte Bağ-Kur sigortasına kayıt yapmak bu doküman ile mümkündür.
 • Müstakil yol evrakı alınabilir.
 • Tarım kredi kartı müracaatında bulunulabilir.
 • Çiftçiler için özel olarak üretilen cep telefonu çizgilerine sahip olunabilir.
 • Yalnızda toprak altı ve üstü ziraî faaliyetleri gerçekleştiren şahıslar çiftçilik dokümanı alabilir. Çiftçilere sunulan haklardan yararlanmak ve resmi olarak çiftçi mesleğini yürüttüğünü belirtmek için de bu dokümanın alınması gerekir.

ÇİFTÇİLİK EVRAKI İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR NELERDİR?

Çiftçi adaylarının çiftçilik evrakı alabilmesi için birinci olarak müracaatta bulunması gerekir. Müracaat sırasında ise ilgili kuruma sunulması gereken evraklar bulunur ve bu evraklar şu halde sıralanır;

 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Son altı ay içerisinde çektirilen vesikalık fotoğraf
 • Sigorta ya da emekli ise emekli sigorta numarası
 • Çiftçi kütük evrakı (ilgili ziraat odasından alınması ve muhtara onaylatılması gerekir)
 • İmza sirkülerinin ya da vergi levhasının fotokopisi
 • Tapu kayıt örneği ya da tapunun fotokopisi (belgelerin ilçe tapu müdürlüklerinden onaylatılmış olması gerekir)

Bu evrakların eksiksiz bir halde sunulması ile müracaat süreçleri yapılabilir. Lakin dikkat edilmesi gereken bir öteki nokta ise birinci dereceden yakınlara ilişkin topraklar için müracaat yapılması halinde ortaya çıkar. Bu türlü bir sürecin yapılması halinde muvafakatname evrakının olması gerekir. Tıpkı vakitte toprak kiralayan çiftçi adaylarının da kayıt yaptırmaları halinde kira mukavelesi kayıtlarını beyan etmeleri gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Çiftçi Evrakı Alabilir? Kaideleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!