Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Kuralları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedelli askerlik, askerlik çağına gelen erkek bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Epeyce fazla talep gören bedelli askerlik, muhakkak bir fiyatın ödenmesi ile askerlik mühletinin kısaltılması olarak tanımlanabilir. Bu etapta askerlik çağına gelen erkek bireyler, bedelli askerliğe kimlerin başvurabileceğini, bunun için gerekli kuralların neler olduğunu ve bedelli askerlik fiyatının ne kadar olduğunu araştırıyor.

Bedelli askerlik genel olarak bakıldığında, işini kaybetmek istemeyenler ya da askerlik vazifesi nedeni ile eğitimine uzun bir orta vermek istemeyenler için epeyce ülkü bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bedelli askerlik için şahısların ödediği fiyatlar, askeri birliklerin masraflarının karşılanması ve gerekli araç ve gereçlerinin temin edilmesi için kullanılmaktadır.

KİMLER BEDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANABİLİYOR?

Bedelli askerlikten kimlerin yararlanabildiği en çok araştırılan bahislerin başında yer almaya devam ediyor. Bu sorunun karşılığını hususlar halinde vermek gerekir ise;

  • Askerlik devri yaşı gelmiş olan gençler,
  • Askerlik yoklamasına katılmış lakin kısa devir dahi askere gitmemiş olan bireyler,
  • Bedelli askerlik için istekli olarak müracaat yapanlar,
  • Askerlik için sıhhat durumu elverişli olanlar.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak için gerekli koşulları taşıyan şahıslar müracaat işlemelerine başlayabilir. Bunun için e-devlet platformu tercih edilebileceği üzere direkt olarak askerlik şubelerine gidilmesi de tercih edilebilir. E-devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu yapmak için bireylerin birinci olarak yoklama kaydının oluşturulması gerekir. Bunun için yeniden e-devlet sistemi üzerinden Ulusal Savunma Bakanlığı’nın sayfasına giriş yapılması ve ‘askerliğim’ menüsünden yoklama müracaatının yapılması gerekir.

Yoklama başvurusu için bireylerin aile tabiplerine muayene olması gerekmektedir. Bu evreden sonra ise müracaat ve sıhhat muayenesinin sonucu Askeralma Genel Müdürlüğü’ne iletilir. Burada yapılan kıymetlendirme ve onay sürecinden sonra yoklama başvurusu tamamlanır. Askerlik yoklama kaydındaki bu süreç, e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilir. Yoklama kaydından sonra ‘askerlik hizmet ve celp tercih işlemleri’ menüsü aracılığı ile bedelli askerlik hizmet tipi ve askere gitmek istenilen devir seçilir.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NE VAKİT SONUÇLANIR?

E-devlet sistemi üzerinden çarçabuk yapılabilen bedelli askerlik müracaat süreçlerinden sonra sonuçların açıklanması beklenir. Lakin bu etapta, askere gidilecek olan tarih, müracaat yapılan yıl içinde değil bir sonraki yıl içinde olacak halde belirlenir. Askere gidilecek yılın birinci ayında kura çekimi ve sınıflandırma yapılır. Askere gidilecek tarih ve yer bu kura ile belirlenir. Müracaat sürecini 2023 yılında yapan bir kişi, 2024 yılında bedelli askerlik yapacaktır.

BEDELLİ ASKERLİK FİYATI 2024 YILI İÇİN NE KADAR OLDU?

Bilindiği üzere bedelli askerlik fiyatları her yıl tertipli olarak güncellenmektedir. Bu da bedelli askerliğin ne kadar olduğunun sık sık araştırılmasına neden oluyor. Askeralma Kanunu’nda yer alan bedelli askerlik fiyatı, yeni memur aylık katsayısının 240 bin ile çarpımı sonucunda belirlenmektedir. Bu hesaplamaya ocak ve temmuz ayı olmak üzere yılda iki defa yapılır ve bedelli askerlik meblağı da buna nazaran güncellenir.

Ocak ayında belirlenen fiyat, 30 Haziran tarihine kadar geçerli olur. Temmuz aynında tekrar hesaplanarak belirlenen bedelli askerlik fiyatı ise 31 Aralık tarihine kadar geçerli olmaktadır. Bu hesaplamalar baz alındığında, 1 Ocak 2024 ile 30 Haziran 2024 tarihleri ortasında geçerli olan bedelli askerlik fiyatının 182.608,92 TL olduğunu belirtilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Kuralları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!