İş Bankası’ndan yapay zekâ teşebbüslerine yatırım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka bünyesinde kurulan 100. Yıl Teşebbüs Sermayesi ve Yapay Zekâ Fabrikası şimdiye kadar 23 yapay zekâ teşebbüsüne yatırım yapma kararı aldı. 

Gelişen teknolojilerle birlikte yapay zekâ uygulamaları tüm dünyada, sıhhat, eğitim, ulaşım, finans, tarım üzere pek çok dalda gitgide daha fazla kullanılır hale geldi. Beraberinde getirdiği esaslı değişikliklerle “yeni bir çağ”ın başlangıcı olarak bedellendirilen, kurumlar ve şirketler açısından verimliliği artırma, karar alma süreçlerini optimize etme ve yeni imkanlar yaratma potansiyeli taşıyan yapay zekâ teknolojileri, girişimcilik ekosisteminin de vazgeçilmez bir modülü haline geldi.

Teknoloji alanında kıymetli yatırımlar yapan ve girişimcilik ekosistemini tamamlayıcı olarak gören İş Bankası Grubu’nun hayata geçirdiği 100. Yıl Teşebbüs Sermayesi, yeniden Banka bünyesinde faaliyet gösteren Yapay Zekâ Fabrikası Programı kapsamında 2023 yılında 23 teşebbüse yönelik yatırım kararı aldı.

Yapay Zekâ Fabrikası’na kabul alan teşebbüsler, kohort olarak isimlendirilen heyet değerlendirmelerinde yaptıkları sunumlar ve seçim komitesi değerlendirmesi doğrultusunda seçildi ve 100. Yıl Teşebbüs Sermayesi vasıtasıyla 100 bin dolar yatırım almaya hak kazandı. 

Yenilikçi fikir, güçlü iş modeli, insan odaklılık, sürdürülebilirlik ve etik değerler… 

Türkiye İş Bankası Yeni Jenerasyon Girişimcilik Lideri Barış Karakullukçu, yenilikçi fikirleriyle dünyayı şekillendirme potansiyeline sahip teşebbüslerde aradıkları temel özelliklerin yenilikçi fikir, güçlü iş modeli, uygun bir grup ve büyüme potansiyeli olduğunu söyledi. Ayrıyeten insanı ve sürdürülebilirliği odağına alan bir yaklaşımı ve etik pahalara sahip olmayı da çok önemsediklerini vurgulayan Karakullukçu, Yapay Zekâ Fabrikası Programı’nda yapay zekâyı aktif olarak kullanan, seçtikleri alanda kendi teknolojilerini geliştiren ve en değerlisi de bu teknolojilerle var olan kıymetli bir soruna tahlil bulan teşebbüsleri desteklediklerini söyledi. 

Fabrikada teşebbüslere terzi yolu destek 

Yenilikçilik, sürdürülebilirlik, etik ve sorumlu bankacılık bedelleriyle uyumlu halde, yapay zekâ alanındaki geliştirme projeleri ve yatırımları aracılığıyla inovasyonun önderi olmayı hedeflediklerini belirten Karakullukçu, bu süreçte topluma ve etrafa hassas bir yaklaşım benimseyerek katma kıymet yaratmayı amaçladıklarını tabir etti. Barış Karakullukçu, “Bu sayede ülkemizde nitelikli iş gücünün ve refah düzeyinin artmasına da katkıda bulunacağız. Yapay Zekâ Fabrikası Programı’nda teşebbüslere terzi tarzı, tam olarak hangi noktada gereksinimi varsa o noktada takviye sunuyoruz. Finansal kaynak açısından olabildiği üzere teknolojik altyapı, ofis, mentorluk, rehberlik, sektörel uzmanlık yahut yurt dışında büyüme stratejilerine yönelik farklı alanlarda gereksinimleri olabiliyor. Biz de muhtaçlıklar paralelinde çalışmalarımızı 360 derecelik bir yaklaşımla uçtan uca olacak bir biçimde sürdürüyoruz” diye konuştu. 

100. Yıl Teşebbüs Sermayesi hakkında

100. Yıl Teşebbüs Sermayesi, Türkiye İş Bankası bünyesindeki Yeni Jenerasyon Girişimcilik altında faaliyet gösteriyor. İstisnai yetkinliklere sahip, kurucusu Türk olan, yurt içinde ya da yurt dışında hayata geçirilmiş teknoloji teşebbüslerine yatırım yapan fon, 2023 yılında Yapay Zeka Fabrikası teşebbüslerinin dışında 7 teşebbüse toplam 5 milyon dolar yatırım yaptı. Türkiye İş Bankası bünyesindeki üst seviye yöneticilerden oluşan yatırım komitesinin onayıyla yatırım almaya hak kazanan teşebbüslere, olgunluk basamaklarına nazaran değişmekle birlikte ortalama 500 bin ABD doları yatırım yapılıyor. 2024’te daha fazla teşebbüse ulaşılması hedefleniyor. 

Yapay Zekâ Fabrikası hakkında

Yapay Zekâ Fabrikası, Türkiye İş Bankası bünyesindeki Yeni Jenerasyon Girişimcilik kapsamında faaliyet gösteriyor. Yapay Zekâ Fabrikası, lokal ve diasporada bulunan Türk yapay zekâ teşebbüsleriyle ilgilenen, iş birliğini ve yatırımı odaklayan, bir teşebbüsün büyümesi ve memleketler arası muvaffakiyet kazanması için çeşitli takviye düzenekleri sunan, gaye odaklı, daima öğrenen ve kendini güncelleyen dal, dikey ve ölçek bağımsız bir program olarak kuruldu. 

Hali hazırda 1228 yapay zekâ teşebbüsünün yer aldığı teşebbüsçü havuzu, yeni teşebbüslerin eklenmesiyle günden güne büyüyor. 2023 yılında düzenlenen dört kohort kapsamında 146 teşebbüsle birebir görüşmeler yapıldı ve 33 teşebbüs davet edildi. 33 teşebbüsten 21’i Yapay Zekâ Fabrikası Programına kabul edildi. Ayrıyeten, 2 yapay zekâ teşebbüsü İş Bankası’nın başka fonlarından yatırım alıp direkt Yapay Zekâ Fabrikası Programına dahil olma hakkını elde etti. Böylelikle toplam 23 teşebbüse yatırım odaklı takviye sağlandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş Bankası’ndan yapay zekâ teşebbüslerine yatırım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!