İngiltere’de Çalışma Müsaadesi Kimler Alabilir? Başvurusu, Koşulları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere, yüksek hayat standardı ve dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmak özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Birçok kişinin yaşamak istediği ülkeler ortasında bulunan İngiltere, Türklerinde en çok tercih ettiği ülkeler ortasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara nazaran Türk vatandaşlarının çalışmak için en çok tercih ettiği birinci ülke Almanya olurken ikinci ülke ise İngiltere’dir.

Türk vatandaşları için İngiltere’de çalışma müsaadesi ve vizesi almak, öteki İngiltere vizelerine göre daha kolaydır. Genel olarak İngiltere’de çalışmak için vize müracaatında bulunan bireyler, altı ay üzere bir mühlet içerisinde sonuca ulaşabiliyor.

İNGİLTERE ÇALIŞMA VİZESİ TÜRLERİ

İngiltere’de çalışabilmek için başvurulması gereken vize çeşitleri bulunur. Bu vize cinsleri mesleğe ve çalışma müddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İngiltere çalışma vize cinsleri ve bu vizelerin kapsamları şu halde açıklanabilir;

 • İngiltere Tier 1: Yatırımcı, teşebbüsçü, üniversitede uzmanlık kazanmış ya da fevkalâde yetenekli sınıfında meslek kümelerinde olan bireylere İngiltere’de konaklama ve çalışma imkanı tanır. Bu vize çeşidi kendi içerisinde de İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi, İngiltere Tier 1 Teşebbüsçü Vizesi, İngiltere Tier 1 Harika Yetenek Vizesi ve İngiltere Tier 1 Mezun Teşebbüsçü Vizesi olarak alt kategorilere ayrılır. Müracaat yapacak olan bireylerin mesleklerinin yer aldığı vizeyi hakikat bir formda belirlemesi ve müracaatlarını buna nazaran yapması gerekir.
 • İngiltere Tier 2: Bu vize çeşidi Avrupa Birliği ya da İsviçre vatandaşları dışındaki ülke vatandaşlarının İngiltere’de yaşama ve çalışmasına imkan sunar. Bu vize çeşidi de kendi içerisinde dört farklı kategoriye ayrılır. Bunlar; İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi, İngiltere Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi, İngiltere Tier 2 Atletler Vizesi, İngiltere Tier 2 Din Adamları Vizesi olarak sıralanır.
 • İngiltere Tier 5: Bu vize tipi ise süreksiz müddetli olarak belirli bir proje ya da program kapsamında çalışmak isteyenlerin İngiltere’de kalma ve çalışmasına imkan sunmaktadır. Bu vize çeşidi de kendi içerisinde beş farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; İngiltere Tier 5 Sanatçı/ Atlet Vizesi, İngiltere Tier 5 Hayır İşleri Vizesi, İngiltere Tier 5 Din Adamları Vizesi, İngiltere Tier 5 Devlet Onaylı Değişim Programı Vizesi, İngiltere Tier 5 Milletlerarası Mutabakat Vizesi olarak sıralanmaktadır.

İNGİLTERE ÇALIŞMA VİZESİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NELERDİR?

İngiltere’de çalışmak için vize müracaatında bulunulduğunda bireylerden istenilen evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Bunun nedeni birçok farklı vize cinsinin olmasıdır. Fakat tüm vize müracaatlarında, müracaat yapan bireylerden istenilen ortak evraklar şu formda sıralanmaktadır;

 • İngiltere vize müracaat formu
 • En az üç ay daha geçerliliği olan ve iki adet boş sayfası olan pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Türk vatandaşları için önlü artlı fotokopi gerekir)
 • Son üç aya ilişkin banka hesap dökümü
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İşveren bilgileri ve İngiltere’deki patron ile yapılan iş sözleşmesi

İNGİLTERE ÇALIŞMA MÜSAADESİ NASIL ALINIR?

İngiltere’de çalışma müsaadesi almak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

 • İngiltere’de çalışılması planlanan şirket ya da kuruluş tarafından evvelce onaylanmış bir teklifin alınması gerekir.
 • Çalışma müsaadesi için yapılan müracaattan onay alınması halinde, çalışma müsaadesi için verilecek olan müddet kontrat ile belirlenen mühlet kadar olacaktır.
 • Çalışma müsaadesi alındıktan sonra vize müracaat süreci başlar ve İngiltere’deki iş yeri ile yapılan kontrat ve bu iş yeri için alına çalışma müsaadesi, vize evrakları ile birlikte yetkili mercilere teslim edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere’de Çalışma Müsaadesi Kimler Alabilir? Başvurusu, Koşulları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!