İnegöl’de 2023 Tarım Yılı Zirvede Tamamlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnegöl Belediyesi’nin kırsal hizmetler ve tarıma yönelik çalışmaları hakkında açıklama yapan Belediye Lideri Alper Taban, 2023 yılının İnegöl’de tarım yılı olduğuna dikkat çekti. Kentin ziraî üretim bedellerinin 2022 yılında 4 milyar TL iken 2023’te 8 milyar TL’ye eriştiğini kaydeden Lider Taban, “Bunda hem üreticilerimizin emeği hem kurumlarımızın çalışmalarının katkısı büyük. Bizler de İnegöl Belediyesi katkı ve desteklerimizle üreticimizin yanında olduk” dedi.

Sanayi kenti olmasının yanında güçlü bir tarım kenti olan İnegöl, bu alanda da süratli bir gelişim içerisinde. Hem kentteki üreticilerin emekleri hem de lokal idarelerin tarıma takviyeleriyle İnegöl tarımı 2023 yılında sağladığı ekonomik katma kıymeti yüzde 100 arttırdı. İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde yapılan ziraî çalışmaları ve kentin tarım potansiyeline ait açıklamalarda bulundu.

İNEGÖL TAM BİR TARIM ŞEHRİ

İnegöl’ün; meyvecilik, sebzecilik, yem ve tahıl bitkileri, süs bitkileri, fidancılık, arıcılık, hayvancılık ile eksiksiz bir tarım kenti olduğuna dikkat çeken Lider Taban, “Bizler de kentimizin bu gücünü geliştirmek ismine Muhtarlık İşleri Müdürlüğümüz ile tarım kesimine katkı sunmaya uğraş ediyoruz. Gayemiz; yenilikçi, katma kıymetli, nitelikli ve sürdürülebilir ziraî üretim… Bu bağlamda kentimizin bize sunduğu nimetleri biler de en uygun halde kullanarak bedele dönüştürüyoruz. İnegöl’ün yüzde 49’u orman, yüzde 30’u kültür yeri, yüzde 11’i çayır ve mera, yüzde 10’u ise göl, bataklık ve kayalık. Bereketli topraklarımız ise bizim için büyük nimet” dedi.

MEYVECİLİK İNEGÖL TARIMININ EN GÜÇLÜ SİLAHI

Tarım alanında en büyük hissenin meyvecilik olduğunu işret eden Lider Taban, “Meyvecilik İnegöl tarımının en güçlü silahı. Toplamda İnegöl’de 108 bin 642 dekar alanda meyve üretimi yapılıyor. 2023 yılında meyve üretiminde kentin sağladığı gelir ise 3 milyar 675 milyon TL. Üretim alanı olarak 29 bin 500 dekar ile en yüksek alana sahip ceviz, tıpkı vakitte bedel olarak da 944 milyon TL ile birinci sırada. Tonaj olarak ise 57 bin 750 ton ile Armut en fazla üretilen eser. Ekonomik olarak 808 milyon TL pahaya sahip. Ekonomik olarak en yüksek bedele sahip üçüncü eser ise 378 milyon TL ile şeftali. Bu eserleri sırasıyla; kiraz, elma, çilek, erik, kestane, fındık, üzüm, nektarin, ahududu, mavi yemiş ve başka meyveler takip ediyor” diye konuştu.

2023 YILININ TOPLAM ZİRAÎ BEDELİ 8 MİLYAR 736 MİLYON 871 BİN TL

Tahıl üretiminin de tarım alanında en fazla bedele sahip ikinci alan olduğunu tabir eden Lider Taban, şöyle devam etti: “2 milyar 286 milyon ile yağlık ayçiçeği üretimi tahıl alanında tepede. İkinci sırada buğday yer alıyor. Tahıl üretiminde 178 bin 992 dekar alanda 2023 yılında 3 milyar 648 milyon TL gelir elde edildi. Sebzecilik ise meyvecilik ve tahıl üretimine oranla daha az tercih ediliyor. Fasulye, bezelye, domates, biber, ıspanak en çok üretilen sebzeler. Toplamda 13 bin 376 dekar alanda yapılan sebzecilikten 2023 yılında 307 milyon TL gelir elde edildi. Yem bitkilerinden 444 milyon, süs bitkileri ve fidancılıktan ise 184 milyon TL gelir sağlandı. Toplamda bitkisel üretimden 2023 yılında 8 milyar 259 milyon 464 bin TL gelir elde edilmiş oldu. Hayvansal üretimden ise 477 milyon 407 bin TL gelir elde edildi. 2023 yılında toplam ziraî bedel ise 8 milyar 736 milyon 871 bin TL olarak gerçekleşti.”

İNEGÖL BELEDİYESİ’NDEN TARIMA TAM DESTEK

“2023 yılında tarımda önemli bir ivmelenme oldu. 2022 yılında 4 milyar 169 milyon 151 bin TL ziraî paha üreten İnegöl, 2023’te bunu 2’ye katlamayı başardı. Bunda İnegöl Belediyesi olarak bizlerin de ziraî faaliyetleri destekleyici siyasetinin katkısı olduğunu söz edebilirim. 2023 yılında tarım alanında neler yaptığımızdan kelam etmek gerekirse; hibe ve desteklemelere ait bilgilendirme toplantıları düzenledik, tarım fuarlarına yönelik çiftçi seyahatleri gerçekleştirdik, arıcılık eğitim seminerleri ve arı kovanı dağıtımları yaptık, hasat etkinlikleriyle eserlerimizin tanıtımlarına katkı sağladık ve yeni pazarlar bulunması için öncülük ettik, Çeltikçi Mahallemizde kentimizin ikinci Tarım Kitaphanesini oluşturduk, Özündenkuru meyve kurutma tesisimizi açtık, fiyatsız ziraî danışmanlık uygulamasına başlattık. Taş toplama aracımızla 30 köyde 2000 dekar alanda yerleri temizledik. Yanlışsız üretim için 544 üreticimizin toprak tahlilini fiyatsız olarak gerçekleştirdik ve yönlendirmeler yaptık. 7 bin adet küçükbaş hayvan, yıl içerisinde dezenfeksiyon havuzunu kullandı. Bunlar birinci aklımıza gelenler.”

TARIMA KIYMET KATAN ADIMLAR

“Bunların yanı sıra çiftçilerimize yönelik toplumsal faaliyetlerimiz de oldu. Örneğin bayan çiftçilerimiz için bu yıl 3’üncü Tarımın Sultanları yarışını gerçekleştirdik. Tekrar hayvancılık bölümüne önemli katkılar sunan Küçükbaş Hayvancılık Şenliğimizi bu yıl üçüncü kere düzenledik. 29 Eylül-1 Ekim tarihlerinde yapılan şenlikte 3 günde tam 40 bin ziyaretçi, 30 iştirakçi firma, 140 yetiştirici, 10 resmi kurum ve kuruluş, 250 kafesli tavuk yetiştiricisi İnegöl’de buluştu. Müsabakalar ve eğitim seminerleriyle şenliği daha manalı hale getirdik. Tarım kıymetlerimize bedel katmak ismine yaptığımız çalışmalarda da Cerrah Kuru Fasulyemizin coğrafik işaretini alarak tescilli bir eser haline getirilmesini sağladık.”

GES PROJESİ UYGULANDI

“Tarım alanında en kıymetli projemiz Üreten Çiftçiler Kooperatifi. Devrimiz başında kooperatifi kurduk, akabinde soğuk hava depomuzu hayata geçirdik. 2023 yılında da soğuk hava deposu GES projesini uyguladık. Soğuk hava deposu çatısına Güneş Güç Sistemi projesi yapılarak en büyük masraf kalemi olan güç maliyetimizi karşılamış olduk. Yüzde 65 TKDK dayanaklı proje ile üreticimizin üzerinden değerli bir yükü aldık.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnegöl’de 2023 Tarım Yılı Zirvede Tamamlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!