Hemşirelerden Bakan Koca’ya Açık Mektup !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Hemşireler Derneği (THD), sayıları 1 milyonu geçen sıhhat işçilerinin büyük kısmının reaksiyonla karşıladığı Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklaması üzerine bir mektup yayınladı.

SAĞLIK BAKANI SAYIN KOCA’YA AÇIK MEKTUP

Sağlık Bakanım, 10 Mart 2024 tarihinde Pendik’te yapmış olduğunuz açıklamada anestezi bölümünde okuyan bir gencimize, “onlar için bir kolaylık yapacağınızı” söylediniz, anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT ve paramediklere diğer sağlık alanlarında da çalışabilmelerinin önünü açacağınızı” duyurdunuz. Maalesef bu açıklaman, yıllardır verdiğimiz mücadeledeki korkularımızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. 2000’li yılların sonlarına doğru mevcut ihtiyaç ortaya konmadan, görev tarifi yapılmadan, gerekli mevzuat oluşturulmadan, gelecek projeksiyonu yapılmadan açılan sağlık alanı ile ilgili okul ve bölümlerin sayısı ve kontenjanları süratle arttı ve ülkede “atanamayan sağlıkçılar” sorunun ortaya çıktı. Bu elbette bakanlığızın yetki ve sorumluluğunda olan bir durum değildir. Lakin, 2014 yılında çıkarıln “Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tariflerine Dair Yönetmelik”le bu istihdam sorunu hemşirelerin kimi görev yetki ve sorumlulukları, teknisyen ve tekniker düzeyindeki diğer sağlık çalışanlarına verilerek çözülmeye çalışıldı. Halbuki Hemşirelik kanunu Unsur 3 – (Değişik: 25/4/2007-5634/ 2. md.)’de Türkiye’de hemşirelik mesleğini hemşirelerden başka kimsenin yapamayacağı açıkça söz edilmişti.

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ ? 

Bizler o tarihte de sağlık çalışanlarının eğitimini almadıkları çalışma alanlarında, görev yetki ve sorumlulukla çalıştırılması hem çalışanlar, hem hastalar hem de sistem için önemli bir tehlike olduğunu kamuya ve karar vericilere anlatmaya çalıştık. Bu durum, alanda sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa yol açtığını, toplumun hemşireler tarafından verilmesi gereken nitelikli bakımı almasına pürüz olduğunu, hasta güvenliğini riske atttığını ve çalışma barışını bozduğunu size sunduğumuz her raporumuzda lisana getirdik. Bu yönetmelikle ile ilgili meseleler hala çözülmemişken 2019 yılında ise “Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelik” ile hemşireleri diyaliz alanından uzaklaştırdınız. Bu süreçte ne hizmeti sunan yüzbinlerce hemşirenin, akademisyenin, diyaliz doktorunun ne de hizmeti alan ve mağduriyet yaşayan diyaliz hastalarının sesini duydunuz, telaşlarını dikkate aldınız. Bugün yaptığınız açıklamada, iş alanları ve çalışma şekilleri son derece özelleşmiş olan sağlık çalışanlarına yapılacağını söylediğiniz “kolaylık” , mesleklerin hudutlarını, meslek kimliğini, mesleksel eğitimin göz arkası etmiyor mu? Dört yıla yakın bir süredir bakanlığınızla birlikte önemli bir emek verdiğimiz, büyük bir özenle çalıştığımız sağlık meslekleri iş kalemleri çalışmasını yok saymıyor mu?

HEMŞİRE GÖÇÜNÜ DURDURAMIYORUZ ! 

Ucuz İş Gücünün Öne Açılacak

Özellikle ticari korkuların ön planda olduğu kurum ve kuluşlarda ucuz iş gücü korkusuyla, herkese, her işin her alanda yaptırılmaya çalışılmasının yolunu açmıyor mu? Hem halkın hem de çalışanın sağlığını riske atmıyor mu? Bu açıklamanız biz sağlık çalışanlarını bugün tekrar karşı karşıya getirdi. İş barışını bozdu. Bu üklenin sağlık hizmetinin en temel üreticilerinden biri olarak biz hemşireler; alanda baş karışıklığına ve çatışmalara yol açan, bizlerde toplum sağlığı ve hasta güvenliğinin sağlaması konusunda korku yaratan bu açıklamanızın ayrıntılarını bilmek istiyoruz. Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinin, hasta güvenliğinin garantisi olan biz hemşireler, tüm halkımız, hastalarımız, meslektaşlarımız ve çalışma arkadaşlarımız ismine soruyoruz;

Ambulans, Acil Servis Eğitimi Almış Sıhhat Çalışanlarına Sağlanacak Kolaylık Nedir ?

Ameliyathane, ambulans ve acil servisin muhakkak bölümlerinde çalışmak üzere eğitim alan sağlık çalışanlarına sağlanacak olan kolaylık nedir?  Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımıza açılacağı söylenen “sağlık alanları” nelerdir?  Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımıza açılacak olan alanlardaki iş tarifleri neye göre belirlenecek? Memleketler arası standartlara göre mi yoksa yöneticilerinin talebine göre mi? Bu sağlık çalışanı arkadaşlarımızın eğitimini almadığı sağlık alanı ve uygulamalarında karşı karşıya kaldıkları malpraktis durumunda sorumlu kim olacak? Mağdur olan hastanın ziyanı, kaybı nasıl telafi edilecek?  İhtiyaç hemşire iken, atama bekleyen 130.000 hemşire varken hemşirelere açıklamanız ve yapacağınız kolaylık ne olacak? (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemşirelerden Bakan Koca’ya Açık Mektup !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!