Grip Hastalığında İlaç Kullanırken Dikkat !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Grip hastalığında ilaç kullanımının çok değerli olduğunu belirten Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz, kıymetli bilgiler verdi.

Grip önemli bir teneffüs yolu enfeksiyonudur. Bilhassa yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu bireyler gribe karşı kesinlikle aşı olmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından da bilhassa risk altındaki bireylerde önemli sıhhat sorunlarına ve mevte neden olabilen grip hastalığının değeri ve grip aşısı olunması hakkında ikazlar yapılıyor.  Pharmetic Teşebbüsçü Eczacılar Derneği İdare Heyeti Lideri Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz, bilhassa son günlerde artan grip hadiselerine karşı aşının ehemmiyeti ve bilinçsiz ilaç kullanımına ait açıklamalarda bulundu.

Grip Vefata Neden Olabilir 

Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz, gribin nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılabildiğine dikkat çekerek, “Bazı misal belirtiler gösterir lakin grip yalnızca üst değil alt teneffüs yollarına da inmektedir. Grip nezleye kıyasla çok ağır seyreden, ayakta atlatılması sıkıntı, zatürre, bakteriyel hastalıklar üzere çok önemli hastalıklara neden olabilen ve hatta altta yatan kronik hastalığı olanlarda ve yaşlılarda hastaneye yatış ve mevte sebebiyet verebilen bir hastalıktır. Grip kaynaklı ölümlerin birden fazla, altta yatan KOAH, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği üzere kronik hastalıkların tetiklenmesi sonucu gerçekleşmektedir. Bu sebeple, vefat nedeninin grip hastalığı olduğu tam olarak anlaşılamayabilir. Hapşırık, burun akıntısı, üst teneffüs yollarında enfeksiyon bulguları, halsizlik, bitkinlik, şiddetli kas ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı üzere belirtileri olan grip, soğuk algınlığı değildir; latifeye gelmez, dikkatle takip edilmesi gereken bir teneffüs yolu enfeksiyonudur” diye konuştu. 

Grip Aşısı Bilhassa 65 Yaş Üstü İçin Önemli

Hastaların teneffüs yollarında üreyen virüslerin teneffüs, öksürük, aksırık ile damlacık hallerinde dışarı atılmakta ve havaya karışmakta olduğunu, virüslü havanın solunmasıyla ya da salgıların direk teması ile diğerine bulaşabildiğini belirten Ecz. Tüysüz, şunları söyledi: “Salgılarla kirlenmiş eşyalarda ya da ortamlardaki virüsler ortalama 8 saat canlı kalabilmektedir. Bulaşmayı kısmen azaltmak için ortamın havasını sık sık değiştirmek, maske kullanmak ve özellikle el paklığı çok kıymetlidir. Alkol, kolonya gibi dezenfektanlarla ya da bol sabun ve su kullanarak el paklığı yapılmalıdır. Sağlıklı hayat kurallarına uymak; sağlıklı beslenmek, spor yapmak, depresyondan uzak durmak, toplumsallaşmayı korumak; kan şekerini, kolesterolü, tansiyonunu takip etmek değerlidir. Bunlar alınabilecek kimi ferdî tedbirlerdir, fakat korunma kısmında kesinlikle influenza aşısının yapılması gerekir. 65 yaş ve üstü tüm vatandaşlarımızla 65 yaş altında olup kronik hastalığı bulunan hastalarımız için grip aşısı uygulaması devam etmektedir. Grip aşısı, grip hastalığına yakalanma riskini azaltmakta, hastalığın şiddetini hafifletmektedir. Grip, bilhassa 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan bireylerde zatürre, bronşit, sinüzit ve kulak enfeksiyonu üzere komplikasyonlara yol açmaktadır. Grip aşıları kesinlikle yaptırılmalıdır. Ayrıyeten diyabet, KOAH, sol kalp yetmezliği, kronik karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, immünsüpresif hastalar, streoid kullananlar, kanser tedavisi görenler, HIV müspet hastalar ve iki tane kıymetli küme; hamileler ve obezitesi olanların kesinlikle bu mevsimde influenza aşısıyla aşılanması tavsiye edilmektedir” 

Bilinçsiz İlaç Kullanımı da Hasta Eder 

Fazla ve gereksiz ilaç kullanımının istenmeyen tesirleri olabildiğini söz eden Ecz. Şule Dilek Yağcı Tüysüz, bu yan tesirlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:  Alerjik tepkiler gerçekleşebilmekte, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri ortaya çıkabilmekte, farklı ilaç etkileşimleri, yan tesirleri olabilmektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı hastalıkların denetimini güçleştirebilmektedir. Grip enfeksiyonlarında da verilen ilaçları denetimsiz kullanmamak, kullanılacak vitaminlerin de tabip ya da eczacı tavsiyesi olmadan alınmaması önemlidir.  Halk ortasında en sık yapılan yanlışlardan biri de gribe karşı antibiyotik kullanmaktır. Grip, bir virüs hastalığı olduğundan bu hastalıkta antibiyotikler etkisizdir.” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Grip Hastalığında İlaç Kullanırken Dikkat !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!