Epilepsi Nöbetleri Ameliyat İle Önlenebiliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Epilepsi Nöbetleri Ameliyat İle Önlenebiliyor! Dünyada en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan ve halk ortasında ‘sara’ olarak bilinen epilepsi, ülkemizde her 100 şahıstan 1’inde gelişiyor. Beyindeki kimi hücrelerin olağandışı elektrik sinyali yollamasıyla ortaya çıkan ve şuur kaybı ile istemsiz hareketler halinde nöbetlerle seyreden epilepsi, tedavi edilmezse hastanın hayatını zorlaştırabiliyor, dahası önemli yaralanmalara neden olabiliyor. Günümüzde epilepsi tedavisinden ise epeyce başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Doktordan Epilepsi Hastasına Şİddet ! 

Öyle ki ilaç tedavisiyle hastaların nöbetleri önlenebiliyor yahut sıklığı azaltılabiliyor. Dr. Şinasi Can  (Kadıköy) Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Bayriancak nizamlı ilaç kullanımına karşın epilepsi hastalarının yüzde 30-40’ında nöbetlerin devam ettiğine dikkat çekerek, “İlaca direnç gösteren nöbetlerde, uygun hastalarda cerrahi süreç gündeme gelir. Cerrahi sistemde maksat, nöbetleri ortadan kaldırmak yahut sıklığını azaltmak, nörolojik ziyanları önlemek ve ilaçların yan tesirlerini azaltıp, ömür kalitesini arttırmaktır. Günümüzde epilepsi cerrahisinden yaklaşık yüzde 80 oranında muvaffakiyet elde edilir” diyor.

Epilepsi Nöbetleri Ameliyat İle Önlenebiliyor!

Hastaların Birçoklarında Nedeni Saptanamıyor 

Doğumsal anomali, doğum travması, baş travması, beyin enfeksiyonu, beyin – damar hastalıkları, kanama ve tümörler, nöbetlere  neden olabiliyor. Lakin hastaların yüzde 70-80 üzere büyük çoğunluğunda nöbetlerin sebebi tespit edilemiyor. Dr. Bayri, nöbetlerin tipinin kaynaklandıkları bölge ve yayılım formuna nazaran değişiklik gösterdiğini belirterek, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Nöbetler düşme ve şuur bozukluğu atakları; yalnızca şuurun bozulduğu ve korkmuş anlamsız bakışlar; mimiklerde kaygı, hayret, huzursuzluk yahut ifadesizlik; gülme ve ağlama; el ve parmaklarda tekrarlayan hareketler formunda gelişebilir. Büyük nöbetlerde şuur kapanır, vücut kasılır ve idrar kaçırma oluşabilir. Şuur açılıncaya kadar tam şuur kapanıklığı, baş karışıklığı ile sersemlik hissi periyodu olur”

İlaç Tedavisine Direnç Gösterebiliyor

Epilepsinin asıl tedavisi antiepileptik ilaçlar ile nöbetleri engellemek olsa da, sistemli ilaç kullanımına karşın hastaların yüzde 30-40’ında nöbetler devam ediyor. Bu tip epilepsiye ‘ilaca dirençli epilepsi’ deniliyor. Dr. Bayri, “Böyle durumlarda nöbetleri ortadan kaldırmak yahut sıklığını azaltmak, nörolojik ziyanları engellemek ve ilaçların yan tesirlerini azaltmak için cerrahi sistem gündeme gelir. Lakin ilaca dirençli her epilepsi hastası cerrahi formül için uygun bir aday olmayabilir. Bu nedenle hasta öncesinde çok detaylı bir incelemeden geçer” diyor.

Epilepsi Nöbetleri Ameliyat İle Önlenebiliyor!

48 Saatlik Görüntü Kaydı Alınıyor 

Cerrahi metot için uygun olan hastalarda ameliyat öncesinde, epileptik aktivitenin nedenini tespit etmek için Görüntü EEG monitörizasyonu yapıldığını belirten Doç. Dr. Yaşar Bayri, bu süreci şöyle özetliyor:  “Bunun için en az 48 saat boyunca daima EEG’si çekilerek görüntü kaydı alınan hasta nöbet geçirmesi istikametinde uyarılır. EEG kaydı ve nöbet sırasındaki görüntü imgeleriyle; nöbetin tipi ve beyinde hangi bölgeyi işaret ettiği, tek odaktan mı kaynaklandığı, yoksa birden fazla odağı mı olduğu tespit edilir. Ayrıyeten beyin MR, işlevsel MR, MR spektroskopi görüntülemeleri, PET ile SPECT üzere incelemelerle beyinde bir lezyon olup olmadığı, olağandışı kanlanma bölgesi varlığı ya da metabolitlerin dağılımında uygunsuzluk gösteren bir bölge olup olmadığı üzere pek çok detaya bakılır. Bunların yanı sıra nöropsikolojik testler yapılarak etkilenmiş beyin işlevleri belirlenir”

Cerrahi usulün muvaffakiyet oranı yüksek  

Epilepsi cerrahisinde hastada nöbet kaynağı belirlenmişse, değerli merkezlere ziyan gelmemesi kaydıyla o bölge çıkarılıyor. Şayet birden fazla odak varsa, o vakit ameliyat sırasında beyin üzerine intraoperatif EEG elektrodları serilerek EEG kaydı alınıyor ve tespit edilen olağandışı bölgeler çıkarılıyor. Saptanan odak hareket merkezi, konuşma merkezi üzere yerleri işaret ediyorsa, bu bölgelere de nöbetin yayılmasını önlemek maksadıyla irtibat yollarını bozan teknikler uygulanıyor. Ameliyat öncesi yapılan incelemelerde odak saptanamadığı takdirde, yeniden nöbetin yayılımını önleyen, temas yollarını bozucu cerrahiler ya da vagal hudut stimülatörü takılması ameliyatı yapılabiliyor. Dr. Bayri, “Ameliyat öncesinde hastada nöbet odağı saptanmış ise o bölgeyi çıkarmaya yönelik uygulanan cerrahi teknikle nöbetlerin ortadan kaldırılma talihi yüzde 60-80’i bulabilir. İrtibat yollarını bozan cerrahilerde nöbetleri önlemenin muvaffakiyet oranı daha düşük olsa da, metodun nöbetin şiddeti ve sayısını azaltıcı tesirleri sayesinde hastanın ömür kalitesi yükselir” diyor. (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Epilepsi Nöbetleri Ameliyat İle Önlenebiliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!