Eğitim-İş’ten Siverek’te Yaşanan Skandala Reaksiyon: “Öğretmene Saygı!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-İş Sendikası, Şanlıurfa Siverek İlçe Seçim Kurulu’nda 31 Mart seçimlerinde misyon alacak öğretmenlere yönelik eğitim programında yaşanan skandalı kınadı. Öğretmene Hürmet !

Programda görüntülü gösterim yapan bir memurun öğretmenlere “aptal aptal sorularla gelmemelerini” söylemesi ve reaksiyonlar üzerine bir hakimin “Sizin üzere öğretmenlerim olsun istemem” demesi büyük reaksiyon çekti. Sendika eğitim topluluğunda huzursuzluğa yol açan olay ilgili şu açıklamayı yaptı, “AKP’nin eğitime ve eğitimciye düşman telaffuzları, eğitim işçisine dair 20 yılı aşkındır yürüttüğü değersizleştirme siyasetleri acı meyvelerini vermekte, liyakatsiz idarecileri yüreklendirmektedir. Bu rezil tablonun son örneği Şanlıurfa Siverek’te yaşanan skandal olmuştur. Siverek İlçe Seçim Kurulu’nda 31 Mart seçimlerinde sandık vazifelisi olacak öğretmenler için düzenlenen eğitim programında eğitim işçilerine karşı yapılan terbiyesizlik, yalnızca eğitimcilerin değil ilerici kamuoyunun da yansısını çekmiştir. Program sırasında görüntülü gösterim yapan bir memur, evvel oynatılan görüntüyü daima olarak durdurup “Sorusu olan var mı?” diye tekraren sormuş, görüntü açık ve her şey anlaşılmış olduğundan soru gelmediğinde ise öğretmenlere ‘şimdi soru sormayacaklarsa daha sonra kendisine aptal aptal sorularla gelmemelerini’ söyleme cüretinde bulunmuştur”

Kadın Hakim Öğretmenlerin Haklı Reaksiyonunu Bastırmaya Çalıştı

Bu saygısız ve provokatif kelamlar üzerine salondan yükselen haklı reaksiyonlar ise orada bulunan bir bayan hakim tarafından bastırılmaya çalışılmış, programı terk eden öğretmenlere soruşturma açılacağı söylenmiştir.
Program sırasında görevlilerin sergilediği saygısızlık silsilesi, ülkemizin eğitim-öğretim ve görgü konusunda ‘seçim vazifelilerinin eğitiminden’ çok daha acil gereksinimleri olduğunu bir sefer daha ortaya koymuştur.
Hayatını öğretmek ve öğrenmeye adayan, öğrenmenin de öğretmenin de yaşı olmadığına inanan biz eğitim işçileri için ‘ders vermek’ bir defa daha kaide olmuştur: Öğretmenlik gelecek mimarlığıdır. Dünya üzerinde eğitimi küçümseyen, eğitim işçisine bedel vermeyen hiçbir ülke çağdaşlığı yakalayamamıştır. Bir Başöğretmenin kurduğu bu Cumhuriyet’te öğretmenliği küçümsemeye çalışanlar, yalnızca eğitim ve bilginin gücünden değil kendi tarihlerinden de ne kadar habersiz olduklarını göstermektedir”

“Sizin Üzere Öğretmenlerim Olsun İstemem”

“Kendilerine yaptığı hakarete reaksiyon gösteren eğitim işçilerine dönüp “Sizin üzere öğretmenlerim olsun istemem” diyen o kamu vazifelisi, ‘zamanın ruhunu’ da ortaya koymaktadır. Biz de kendisi üzere bir insanın kamuda rastgele bir idarede olmasını istemezdik lakin liyakatin olmadığı, kibrin haksızca dağıtılan makamlarla daha da büyüdüğü, yöneticilerde nobranlığın ve üstten bakmanın makbul bir üslup haline getirilmeye çalışıldığı bu çağdışı iklimde, yaşına bakmaksızın eğitim hayatına sil baştan başlatılması gereken insanların bile eğitimcilere lisan uzatmasına tanıklık ediyoruz. Zira biliyoruz ki bir yerde güneş batıyorsa orada küçük insanların büyük gölgeleri oluşur”

“AYM Lideri Olsanız da Neyin Hata Olup Olmadığını Yasalar Belirler”

“Hakarete uğradığı için reaksiyon gösteren öğretmenleri soruşturma açmakla korkutmaya çalışan hakime de bir tarih dersi vermek gerekmektedir: Hikmetinden sual olunmayan ‘kadılar’, Cumhuriyet’in getirdiği çağdaş hukuk sistemiyle birlikte tarihe gömülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nde hakim de olsanız, AYM Lideri da olsanız neyin kabahat olup olmadığını sizin şahsi görüşleriniz değil yasalar belirler. Hiçkimsenin hukukun üstünde olmadığını da hatırlatmak gerekir. Bu zincirleme saygısızlık, meslek onuru için kurulduğu günden bu yana gayret veren Eğitim-İş’in Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı başlattığı hareketliliğe “Öğretmene Saygı”, ismini vermesinin ne kadar isabetli olduğunu bir kere daha gözler önüne sermiştir. Bilinsin ki Eğitim-İş, bu saygısızlığa da sessiz kalmayacak, eğitim işçisinin onurunu ve mesleğin prestijini her zamanki üzere  savunacaktır. Şanlıurfa Siverek’teki rezaletle ilgili türel yollara başvuracağımızı ilan ediyor, bu vesileyle tüm eğitim işçilerine sesleniyoruz: “Sevgili meslektaşlarımız: Bu dersi yalnız veremezsiniz. Saygısızlara saygıyı öğretmenin, sizi küçümseyenlere ‘ders vermenin’ yolu fakat ve fakat onurlu bir örgütlü gayretten geçmektedir. Başöğretmenin eğitim neferlerinin bir ortaya gelerek oluşturduğu Eğitim-İş ailesi olarak hepinizi birlikte ‘ders vermeye’ çağırıyoruz!” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eğitim-İş’ten Siverek’te Yaşanan Skandala Reaksiyon: “Öğretmene Saygı!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!