Dünya Sıhhat Meslekleri İttifakı’ndan Gazze Daveti !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sıhhat Meslekleri İttifakı Gazze davetinde bulundu. “Çatışma bölgelerinde kontratlar gereği sivillerin öldürülmesi ve makus muamele yasaktır” dedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Dünya Sıhhat Meslekleri İttifakı’nın açıklamasını paylaştı. Biz, aşağıda imzası bulundan dünyanın dört bir yanından sıhhat çalışanları, daima birlikte, dünyanın çeşitli bölgelerinde sıhhat kurumlarını ve sıhhat çalışanlarını gaye alan, yükselen şiddete yönelik önemli derdimizi tabir ediyor, bu durumu tereddütsüzce kınıyoruz. Sıhhat çalışanları çatışma bölgelerinde karşı taraflardan şahıslara sıhhat hizmeti sunmak durumunda kalabilir fakat bizim sorumluluğumuz, hastalarımıza -hastalara, yaralılara ve acil gereksinim sahiplerine- yöneliktir.

Sağlık Kurumları ve Çalışanlar Ziyan Görmemeli

Politik aidiyet ve inançtan bağımsız olarak üniversal sıhhat garantisi savunucusu olarak bizler, sıhhat hizmeti sağlanmasında tarafsızlığa mutlak hürmet duyulması gerektiğini ısrarla savunuyoruz. Sıhhat kurumlarının ve çalışanlarının ziyan görmekten korunması yalnızca ahlaki bir gereklilik değil, birebir vakitte milletlerarası insancıl hukuk çerçevesinde teminat altına alınmış türel bir yükümlülüktür. Milletlerarası insancıl hukuka uymak, sıhhat kurumlarının ve çalışanlarının gaye alınmalarını muhakkak yasaklarken, aktif bir biçimde korunmalarını gerektirir. Cenevre Mukaveleleri, silahlı çatışmalardan etkilenenlere muhafaza sunan bir mihenk taşıdır.

Sivil Altyapılar Korunmalı

Bu mukaveleler sivillerin öldürülmesini ve sivillere makûs muamelede bulunulmasını yasaklar, yaralılara ve hastalara insancıl muamele edilmesini talep eder ve tutukluların hürmet çerçevesinde ve muhafaza altında muamele görmesi gerektiğini vurgular. Dahası, elektrik ve su tesisatı üzere sivil altyapıların korunmasını gerektirir; sivillerin, ortalarında sıhhat hizmetinin de bulunduğu yaşamsal gerekliliklere erişimini teminat altına alır. Sıhhat kurumlarının ve ambulansların askeri hedeflerle berbata kullanılması hem yasaktır hem de asla onaylanamaz. Çatışmalar esnasında sıhhat kurumlarını ve çalışanlarını ateş çizgisine yerleştirmek kabul edilemeyeceği üzere, legal da gösterilemez. Hastaneler, ambulanslar ve sıhhat çalışanları asla gaye alınmamalıdır. Unutmayalım ki, sıhhat çalışanları önyargısız ve mutlak bir tarafsızlıkla kendilerini yaralıların ve hastaların tedavisine adarlar. Biz, şahsî güvenliğimize yönelik risklere karşın, mesleksel etik kurallarımızla bağlıyız. Bu temel insancıl vazife, taban bir hürmet, dürüstlük ve barış ortamı gerektirir. Hasebiyle biz, çatışmaların tüm taraflarını insancıl hukukun tüm prensiplerini koşulsuzca uygulamaya çağırıyoruz.

Saygılarımla.

Dr. Catherine Duggan

Dünya Sıhhat Meslekleri İttifakı (WHPA) Genel Lideri ve Milletlerarası Eczacılık Federasyonu İdare Konseyi Lideri, beş WHPA üyesi örgüt ismine:

  • FDI: Dünya Dişçilik Federasyonu
  • FIP: Uluslararası Eczacılık Federasyonu
  • ICN: Memleketler arası Hemşireler Konseyi
  • WMA: Dünya Tabipleri Birliği
  • World Physiotherapy: Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu
  • Ortak İmzacılar

Metnin İngilizce yepyenisi için tıklayın. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Sıhhat Meslekleri İttifakı’ndan Gazze Daveti !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!