Doktorlardan 14 Mart Tıp Bayramı İletisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TTB Merkez Kurulu Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı bildirisinde zelzele bölgesinden bahsetti. Dr. Fincancı, depremzedelerin bir çok sıhhat sorunu ile kalakaldığını söyledi.

TTB Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı, 14 Mart Tıp Bayramı mesajısında şu tabirlere yer verdi, “Depremin üzerinden bir yıldan fazla vakit geçti fakat zelzele bölgesinde değişen hiçbir şey yok. Pandeminin ise artçı tesirleri sürüyor, insanlarımız pek çok kronik sıhhat sorunu ile kalakaldı. Pekala biz tabipler; yok sayıldığımız, tüketim objesine dönüştürülen sıhhatin araçları olarak zirve tepe kullanıldığımız, vefatına çalıştırıldığımız, emeğimizin değersizleştirildiği şartlarda neler yapabiliriz, bu zorlukların üstesinden birlikte gelebilir miyiz diye sormak ve karşılık aramak isterim bir 14 Mart’ta daha mektubumla sizlere ulaşırken. Çok olmadı, yıllardır süregelen çabamızın köşe taşlarından biri de 11 Ekim 2021’de duyurarak başlattığımız “Emek Bizim Kelam Bizim” hareketleriydi. İstanbul’dan başlayıp yol uzunluğu coşkulu meslektaşlarımızla buluştuğumuz, emeğimizin karşılığını talep ettiğimiz Beyaz Yürüyüş, Forum, Nöbet, G(ö)rev aksiyonlarından 305, bordrolarımızı faksladıktan ve çalışma alanlarımızdan “Oyalama değil, Hakkımızı istiyoruz” diyerek seslendikten 220 gün sonra; 12 Ağustos 2022’de Sıhhat Bakanı “Beyaz Reform” demek zorunda kalmış, ek ödeme yönetmeliği ile ekonomik şartlarda en azından çalıştığımız müddet boyunca kısmen de olsa bir güzelleşme olmuştu”

10 Dakikada Bir Muayene

“Bizleri makineleştiren sistem içinde 10 dakikada bir verilen randevular yerini o 10 dakikaya iki hatta daha fazla hasta sıkıştırmak zorunda bırakmış; itirazımızı lisana getirdiğimiz 20 Ekim 2021 gününün akabinde süren aksiyonlar ile 5 dakikada hekimlik yapılamayacağını, sıhhatin o dakikalara sığamayacağını topluma da anlatma gayretlerimiz sonucunda, bakan 354 gün sonra randevu aralığının 10 dakikadan daha kısa olamayacağını açıklamak zorunda kalmıştı. Meslektaşlarımızın uzun saatler boyunca ağır çalışma şartları, nöbet sonraki müsaade hakkını da tartıştığımız bu süreçte 23 Ekim 2021 günü gencecik bir meslektaşımızın 30 saatlik bir çalışma sonrası kamyonun altında can vermesi bardağı taşıran son damla olmuş, 24’ünde hastanesinde başlayan aksiyonlar 25-26 Ekim’de Türkiye genelinde aksiyonlarla yankı bulmuştu. Bu elim kazanın akabinde, lakin 315 gün sonra, 3 Eylül 2022’de bakan üç günde birden sık ve ayda sekiz nöbetten fazla tutulamayacağını açıklamak zorunda kalmıştı. Ne yazık ki bu açıklamanın çalışma ortamlarımıza yansımadığımızı geçtiğimiz günlerde öbür bir meslektaşımızın nöbet çıkışı yaptığı kaza ile bir kere daha gördük. Asistan doktorlarımız TTB’ye başvurarak nöbet sonraki müsaade kullanımının değişik münasebetler öne sürülerek reddedildiğini bizlerle paylaşmaya devam ediyor. Yaptığımız teşebbüsler, yönetimlerle yazışma ve görüşmeler ise bizleri akıntıya karşı kürek çeker durumda bırakıp, akıntı da çok güçlü olmasına karşın biz haklarımızı talep etmekten de çabadan de vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz elbette.

Sağlıkta Şiddete Karşı Gri Kod Uygulaması

Hekimler olarak sağlıklı ve inançlı bir ortamda çalışmak istediğimizi lisana getirerek 11 Kasım 2021’de yaptığımız aksiyonlar ise 275 gün sonra karşılık bulmuş, ıslahattan ıslahata koşan bakanlık doktorların tıbbi sekreterlik misyonuna son verildiğini de “Beyaz Reform”una eklemek zorunda kalmıştı. Bizleri itibarsızlaştırma, emeğimizi değersizleştirmenin bedelini bir 6 Temmuz sabahı acıyla sarsılarak görmüştük. Bir meslektaşımız daha hasta yakını tarafından katledilmiş, akabinde tüm Türkiye’de sıhhat kurumlarında iş bırakarak sıhhat otoritesine sıhhatte şiddete karşı tedbir alması, TTB olarak hazırlayıp Meclis’e sunulmasını sağladığımız yasa tasarısının eksiksiz kabulü, tesirli uygulanması ikazıyla pek çok aksiyon ve aktiflik geliştirilmişti. Meslektaşlarımızın bu çeşit tehditlere karşı yalnız olmadıklarını hissetmeleri, hukuksal süreçler için danışabilecekleri bir meslek örgütü olduğunu bilmeleri ismine, yakınında belirleyeceği herkese ulaşacak acil davet imkanı bulunan “TTB Yanımda” telefon uygulaması 12 Aralık 2022 tarihinde kullanıma sunulmuş ve tabip odalarına da meslektaşlarımıza yaygın olarak duyurulması için iletilmişti. Her vakit olduğu üzere bir yıla yakın bir bekleme mühleti akabinde, sıhhatte şiddete karşı 334 gün sonra Sıhhat Bakanlığı 11 Kasım 2023 tarihinde “Gri Kod” uygulaması başlatmıştı. Depremin akabinde yerle bir olan sıhhat sisteminde gözetici sıhhat hizmetleri esasen göz arkası ettikleri birinci basamak sıhhat kurumları da enkaz altında kalmış, meslektaşlarımız bir çalışma ortamı olmamasından öte, çalışmak için gereken araç ve gereçlerden de mahrum kalmıştı. Sıhhat Bakanlığı araç gereçlerin temin edileceğini duyurmasına rağmen hiçbir teşebbüste bulunmayınca sarsıntının birinci yılında zelzele bölgesinde meslektaşlarımızla dayanışma için yanlarında olmak hem de kamu otoritesinin misyonu olsa da meslek örgütü olarak yalnız olmadıklarını göstermek üzere ihtiyaçlarını karşılayacak materyallerle gitmiştik. TTB meslektaşlarımızın bedelini bilen, duyuran meslek örgütünüz olarak bütün ışıkları, kapıları gerisine kadar açık tutup, merdivenlerden el ele tırmanacağımız günlerde birlikte, dayanışma içinde çabayı büyütmek için var. Gelin şiddetsiz, inançlı, teminatlı ve demokratik bir hayatı daima birlikte örelim. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doktorlardan 14 Mart Tıp Bayramı İletisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!