Dernek Üyeliği Sorgulama ve İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dernekler, hukuksal kişiliği olan kurumlardır. Rastgele bir dernek kurmak için yedi kişinin bir ortaya gelmesi kafidir. Müsaade almadan kurulabilen bu derneklerin müracaatları, yetkili mülki yönetim amirliğine yapılmaktadır. Dernek kuruluş maksatları ise hukuka karşıt olmayan rastgele bir biçimde belirlenebilir. Kanunlara muhalif olduğu tespit edilen dernekler ise yetkili merciler tarafından kapatılmaktadır.

Birçok kişi farkı derneklere üye olabilir. Lakin bu derneklere olan üyeliklerinin durumunu denetim etmek isteyenler ya da artık üye oldukları derneğin bir modülü olmak istemeyenler bu süreçleri nasıl yapacağını araştırıyor. Bireylerin şuurlu bir biçimde üye oldukları dernekler olduğu üzere bireylerin haberi olmadan gerçekleştirilen dernek üyelikleri de olabiliyor. Bu nedenle vatandaşların belli aralıklar ile dernek üyeliklerini sorgulaması büyük bir ehemmiyet arz etmektedir.

DERNEK ÜYELİĞİ İPTALİ İÇİN E-DEVLET PLATFORMU

E-devlet platformu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en sık kullandığı resmi platform olarak biliniyor. Gelişen teknoloji ile devletler, birçok resmi sürecin daha kolay bir halde yapılabilmesi için online platformlara geçiş yapmıştır. 2006 yılında hayata geçirilen e-devlet platformu da vatandaşların devlet dairelerine ya da öteki resmi kurumlara gitmeden, farklı birçok süreci internet üzerinden yapabilmesine imkan sunmaktadır.

Hastane randevuları, sıhhat bilgileri, askerlik süreçleri, emeklilik süreçleri ve daha birçok resmi süreç yalnızca e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. Birebir vakitte nüfus ve başka vatandaşlık kayıtları ile ikametgah bilgileri de yeniden bu platform üzerinden yapılabiliyor. Dernek üyeliklerinin sorgulanması ve iptal ettirilmesi için de e-devlet platformu vatandaşlara hizmet vermektedir.

E-DEVLET PLATFORMU ÜZERİNDEN DERNEK ÜYELİĞİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

E-devlet platformu üzerinden dernek üyeliklerinin sorgulanması ve bu üyeliklerin iptal ettirilmesi için birinci olarak e-devlet şifresine sahip olunması gerekir. Şifresi olmayan vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirler. E-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile e-devlet platformuna giriş yapıldıktan sonra ekranda yer alan arama kısmına ‘dernek’ yazılmalıdır. Akabinde açılan yeni menüden ‘dernek üyeliği sorgulama ve sonlandırma’ seçeneği tıklanmalıdır.

Açılan yeni alanda üye olunan dernek ve derneklerin kurucu bilgileri yer alır. ‘Dernek üyelik bilgileriniz’ kısmı tıklandığında ise üyelik sorgulaması yapılabilir. Tıpkı vakitte ‘dernek organlarına üyelik bilgileriniz’ kısmı seçildiğinde de idare heyeti ve başka organlardaki üyelik sorgulamaları yapılabilir.

E-DEVLET PLATFORMU ÜZERİNDEN DERNEK ÜYELİĞİ NASIL İPTAL EDİLİR?

E-devlet platformu üzerinden dernek üyeliği iptali yapmak için sorgulama ekranında yer alan ‘üyeliği iptal et’ butonu tıklanmalıdır. Bu süreçten sonra şahısların üye olduğu dernekler ile bağı kesilecektir. Şuurlu olarak üye olunan ve daha sonra bu dernek ile alakanın kesilmesi için bu yollar izlendiği üzere kişinin haberi olmadan üyeliğinin yapıldığı derneklerin hangileri olduğu da yeniden dernek üyeliği sorgulama ekranında yer alacaktır.

Kişilerin haberi olmadan derneklere yapılan üyelikleri tekrar e-devlet platformu üzerinden sonlandırılabilir. Üyelik iptal süreçleri için şahısların yalnızca e-devlet şifresine sahip olması kafidir. Edinilen şifre ile dernek üyelikleri iptal edilebildiği üzere farklı siyasi parti üyelikleri de iptal edilebilmektedir. Lakin kimi dernekler üyelik süreçlerini şahısların direkt müracaat yapması ile kabul ettiği üzere iptal süreçlerini de tekrar bu yolda gerçekleştirebilir. Bu nedenle dernek üyeliği sorgulama süreçleri sırasında üyelik iptalinin yapıldığından emin olunmaması halinde direkt derneklere müracaat yapılması gerekebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dernek Üyeliği Sorgulama ve İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!