DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğal Afetler Sigortası Kurumu yani DASK, zarurî zelzele sigortası olarak bilinmektedir. Ülkemizi derinden sarsan 1999 zelzelesinin akabinde, 2000 yılından itibaren tüm konut sahipleri için mecburî hale getirilen sarsıntı sigortası, her yıl nizamlı olarak yenilenmek durumundadır.

Deprem sigortası yapılırken ya da mevcut zelzele sigortası poliçesinin yenilenmesi talep edildiğinde, poliçe sahiplerinden adres kodu bilgisi istenmektedir. UAVT Kodu olarak geçen ve herkes tarafından adres kodu olarak bilinen bu kod, taşınmazların kimlik evrakı olarak kabul edilebilir. Pekala adres kodu nereden öğrenilir ve tam olarak ne işe fayda? İşte merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtı!

ADRES KODU NEDİR?

Adres kodu yani, UAVT Kodu; Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından 1 Mart 2013 tarihinde hayata geçirilmiş bir projedir. Bu proje, nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı ve Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde yer alan tüm konutlara verilen on haneli özel bir kod sistemine dayanmaktadır. Konutun sahibi değişse bile konuta ilişkin olan on haneli adres kodunda rastgele bir değişiklik olmaz.

Adres kodu olan bina da yer alan her bağımsız bölün özel olarak belirlenmiştir. Bu kodlar bireye özel değil, konutlara özeldir ve rastgele bir nedenden ötürü değişmemektedir. Zarurî sarsıntı sigortası yaptırılmak istendiğinde ya da poliçe yenileme periyodunda, poliçenin yaptırıldığı şirket taşınmaz sahibinden adres kodu bilgisini talep eder. UAVT olarak geçen bu bilginin açılımı ise ‘Ulusal Adres Bilgi Tabanı’dır.

DASK İÇİN ADRES KODU NASIL ÖĞRENİLİR?

Ülkemizin bir zelzele jenerasyonu üzerinde olması, her vakit için bir tehlikenin var olduğu manasına gelmektedir. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız Kahramanmaraş zelzeleleri, bu durumu maalesef en acı halde bizlere bir kere daha hatırlattı. DASK ile binalara gelecek ziyanların maddi karşılığı muhafaza altına alınmış oluyor. Bu da vatandaşlar için hayli büyük bir kıymet arz etmektedir. Bu nedenle de tertipli olarak DASK poliçelerinin yaptırılması gerekir. DASK yaptırırken talep edilen adres kodunu öğrenmek için tercih edilebilecek usuller şunlardır;

  • Bağlı bulunulan muhtarlık, belediye ya da nüfus müdürlüklerine müracaata yapılarak adres kodu bilgisi öğrenilebilir.
  • Doğal Afetler ve Sigortalar Kurumu’na ilişkin olan resmi internet sitesi üzerinden adres kodu bilgisi öğrenilebilir.
  • E-devlet platformu üzerinden adres kodu bilgisi öğrenilebilir.

Adres kodu bilgisi öğrenmek için şahısların rastgele bir fiyat ödemediğini de belirtmekte yarar olacaktır. Yapılacak olan ödeme yalnızca mecburî sarsıntı sigortası poliçesi için olacaktır.

ADRES KODU SORGULAMAK NEDEN DEĞERLİDİR?

Adres kodunun bilinmesi yalnızca mecburî sarsıntı sigortası üretiminde kolaylık sağlamaz. Tıpkı vakitte taşınmazın tüm özelliklerine, pozisyonuna ve sahibine ilişkin bilgilere tek seferde ulaşılabilinmesini de sağlar. Resmi işler sırasında da sık sık talep edilen adres kodu bilgisinin sorgulanmasının kıymetleri ortasında şunlarda yer alır;

  • Adres kodunun sorgulanması, gerçek olmayan adres bildirimlerinde bulunan şahısların daha kolay tespit edilmesini sağlar.
  • Konuta ilişkin düzenlenen her türlü mukavelenin eksiksiz ve hakikat bir halde hazırlanmasını sağlar.
  • Adres bilgilerinin eksik ya da farklı tabir edilmesinden ötürü meydana gelen yanılgılar ya da taraflara düzenlenen tekrarlanmış poliçeler, adres kodu bilgisi ile önlenir.
  • Herhangi bir sarsıntının gerçekleşmesi halinde adrese ilişkin bilgiler sayesinde sigortalı konuta süratli bir formda ulaşım sağlanabilir.
  • Zorunlu zelzele sigortası olmayan konutların tespit edilmesini kolaylaştırır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!