Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Bireye Özel Tedavi Gerektirir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Şahsa Özel Tedavi Gerektirir. Boyut, Form Ve Renk Değiştiren Cilt Lekelerine Dikkat: Kolay Bir Leke Olmayabilir

Cilt lekelerinin farklı faktörlerin tesiriyle ortaya çıkabileceğini ve kimi tip lekelerin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Sevdem  Gülcan, boyut, biçim ve renk değiştiren cilt lekelerine karşı uyardı. Kimi lekelerin cilt kanserinin habercisi olabileceğini söz eden Dr. Aliye Sevdem  Gülcan, “Eğer cildinizdeki kolay bir güneş lekesi boyut, form ve renk değiştiriyorsa kesinlikle dermatoloji uzmanı bir doktora gitmeniz gerekiyor. Her leke kolay bir leke olmayabilir ve cilt kanserinin bir işareti olabilir. Bazen şahıslar, bu tip önemli lekeleri hoşluk merkezlerinde tedavi ettirmeye çalışıyorlar ve iş işten geçmiş oluyor” ihtarında bulundu.

Yavaş Mevt ; Sigara

Güneş maruziyeti, genetik faktörler, hormonal dengesizlikler ve cilde uygulanan denetimsiz süreçlerin cilt lekelerine sebebiyet verebileceğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Sevdem Gülcan, uzman olmayan ellerde yapılan süreçlere karşı ikazlarda bulundu. Doktorlar dışında uzman olmayan şahıslar tarafından yapılan süreçlerin çok daha makus sonuçlara yol açabileceğine işaret eden Dr. Gülcan, risk faktörleri ve leke tedavisinde şahsa özel uygulanan süreçler hakkında bilgi verdi.

Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Şahsa Özel Tedavi Gerektirir

“Yüz Bölgesine Yapılan Ağda Ve Kimyasal Peeling Cilt Lekelerine Sebep Olabiliyor”

Cilde rengini veren melanin pigmentinin denetimsiz formda çoğalması sonucunda cilt lekelerinin oluştuğunu söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Sevdem Gülcan, “Cilt lekelerinin oluşmasında tetikleyici birkaç risk faktörü bulunuyor. En değerli risk faktörlerinden biri güneş maruziyeti, yani ultraviyole ışık. Bunun dışında cilde verdiğimiz denetimsiz hasarlar da lekelere sebebiyet veriyor. Yüz bölgesine yapılan ağda, hoşluk merkezlerinde yapılan dermapen, kimyasal peeling üzere süreçlerin denetimsiz yapılması da cilt lekelerine neden olabiliyor. Bunun dışında doğum denetim hapları üzere birtakım ilaçların kullanımı ile gebeliğin sebep olduğu birtakım hormonal durumlar da cilt lekelerine oluşmasında etken olabiliyor” dedi.

Uzman Olmayan Ellerde Yapılan Süreçler Geri Dönüşü Olmayan Sonuçlara Yol Açabilir”

“Düşük bütçeler nedeniyle süreç yaptırılmasındansa hiç yapılmamasını öneririm” diyen Dr. Aliye Sevdem Gülcan, kelamlarına şöyle devam etti: “Bunun yerine cildinizi güneşten müdafaanız çok daha yararlı olacaktır. Cilt lekelerine karşı yapılan süreçlerin alanında uzman doktorlar tarafından yapılmasını tavsiye ediyorum. Zira uzman olmayan doktorlar dışında yapılan süreçler çok daha makus sonuçlara yol açabiliyor. Örneğin geçtiğimiz gün bize bir hasta geldi. Hoşluk merkezinde kimyasal peeling yaptırmış ve hoşluk merkezindeki bireyler üç gün boyuncu yüzünü yıkamaması gerektiğini söylemiş. Bunun sonucunda da yüzünde inanılmaz bir leke oluşmuştu. Bu formda daha az maliyetli diye yaptırılan süreçler sonrasında maliyetli çok daha yüksek olan bir sürece neden oluyor. En değerlisi de bilinçsiz süreçler sonrasında bazen ciltte geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar yaşanabilmesi.”

Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Bireye Özel Tedavi Gerektirir

“Sigara Ve Makûs Beslenme Cilt Lekelerine Meyilli Hale Getiriyor”

Beslenme faktörünün cilt lekeleriyle direkt bir bağlantısı olmadığını belirten Gülcan, “Kötü ve sıhhatsiz beslenme sonucunda bedenimizdeki iltihap ve oksidasyon bizi cilt lekelerine daha meyilli bir hale getiriyor. Sigara da çok kıymetli bir faktör. Sigara bedende inflamasyonu artırıyor ve cilt lekelerine karşı yatkınlığı tetikliyor. Öteki yandan su tüketimi her şeyde olduğu üzere cildimiz için de son derece değerli. Bu nedenle bol bol su tüketilmesini öneriyorum“ diye konuştu.

“Her Leke Kolay Bir Leke Olmayabilir”

Ciltteki kimi lekeleri ciddiye almak gerektiğini tabir eden Dr. Aliye Sevdem Gülcan, açıklamasının devamında şu tabirleri kullandı: “Lekeden lekeye çok fark var. Birtakım lekeler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor. Şayet cildinizdeki kolay bir güneş lekesi boyut, hal ve renk değiştiriyorsa kesinlikle dermatoloji uzmanına başvurmak gerekiyor. Yapılan birinci inceleme sonrasında şayet önemli ve tehlikeli bir sorun tespit edilirse patolojik inceleme gerekebiliyor. Kısaca her leke kolay bir leke olmayabilir ve cilt kanserinin bir işareti olabilir.”

Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Şahsa Özel Tedavi Gerektirir

 “Leke, Kronik Bir Hastalıktır; Tekrarlayabilir”

Hamilelik periyodunda melazma denilen cilt lekelerine rastladıklarını anlatan Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Sevdem  Gülcan, “Bu lekeler, hormonal faktörler sonucu ortaya çıkan lekelerdir. Doğum denetim haplarının kullanımı da bu lekeleri tetikliyor. Hamilelik periyodunda güneşten korunma dışında cilt lekelerine karşı tedavi önermiyoruz. Hamilelik sonrası tedaviye başlayabiliyoruz. Leke tedavisinde elimiz güçlü. Ancak şunu uygun bilmek gerekiyor. Leke tıpkı şeker hastalığı üzere kronik bir hastalıktır. Bu nedenle tedavinin tertipli bir biçimde uygulanması son derece kıymet arz ediyor. Zira melazma, ekseriyetle tekrarlıyor. Hamilelikte görülen melazmadan tek bir seferde yapılan süreçle kurtulmak mümkün değil. Toplumsal medyada bu tarafta de yanlış bir algı var” diye konuştu.

 “Ergenlik Devrindeki Derin Sivilceler Tedavi Edilmezse Leke Bırakabilir”

Ergenlik devrindeki sivilcelerin de ciltte leke oluşumuna neden olabileceğini belirten Dr. Aliye Sevdem Gülcan, “Ergenlik periyodunda görülen sivilceler konusunda ailelerin tedaviye gerek olmadığı tarafında genel bir yanılgısı oluyor. Fakat tedaviye kesinlikle erken devirde başlanması gerekiyor. Şayet tedaviye geç kalınırsa nodülokistik dediğimiz derin sivilceler ciltte leke bırakabilir. Ergenlik periyodunda görülen sivilcelerle katiyetle oynanmamalı ve güneş maruziyetine karşı tedbir alınmalıdır.” formunda konuştu.

Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Bireye Özel Tedavi Gerektirir

“Lekeye Ve Şahsa Nazaran Tedavi Planlanmalıdır”

Leke tedavisinin şahsa özel olduğunu ve lekenin tipine nazaran değişkenlik gösterdiğini de kelamlarına ekleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Aliye Sevdem Gülcan, şu bilgileri paylaştı:

“Lekenin tipine nazaran tedavi yolu de değişiyor. Lentigo dediğimiz güneş lekelerinde broad band light (BBL) dediğimiz lazerden çok önemli yarar görüyoruz. Ortalama 3 hafta orta ile yapılan 3 seansla güneş lekelerinde bariz azalma görebiliyoruz. Bunun dışında hamilelik devrinde rastlanan melazma dediğimiz lekelerde daha çok mezoterapilerden (cilt içine yapılan vitamin enjeksiyonları), enzimatik peeling tedavilerinden yarar görüyoruz. Birebir vakitte deri bariyerini kuvvetlendirmek ve deride kolajen üretimini arttırıp melanin sentezini baskılamak hedefiyle fraksiyonel lazer ve mikroiğneli radyofrekans öbür bilinen ismiyle altın iğne de sıklıkla kullandığımız tedavi metotları ortasında yer alıyor. Leke tedavisi şahsa özel yapılan bir uygulamadır. Tedavinin uzunluğu ve seans sıklığı lekenin tipine nazaran farklılık gösteriyor. Her tedavi her lekeye âlâ gelmez. Hastaların bir uzmana müracaattan rastgele bir krem kullanarak meskende tedavi uygulamasını katiyen önermiyoruz. Leke bir hastalık ve bunun tedavisinin uzmanlar tarafından yapılması gerekiyor. Toplumsal medya fenomenlerinin eser teklifleriyle hareket edilmesi de bu manada gerçek değil.”

“Cilt Lekelerinde Genetik Kıymetli Bir Faktör”

Özellikle melazma olarak isimlendirilen cilt lekelerinde genetiğin son derece değerli bir faktör olduğunu söyleyen Gülcan, “Şu an bu mevzuda gen tedavisine yönelik çalışmalar da yapılıyor. Bu işin kesin tahlili de bu çalışmalar sonucunda bulunacak” dedi.  (BSHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cilt Lekesi Kronik Bir Hastalıktır ve Bireye Özel Tedavi Gerektirir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!