Aynayı Kim, Nasıl, Kaç Yılında İcat Etti?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde kullanılan ayna eserlerinin çok emsal bir örneği birinci kere 1835 yılında Jastus istikamet Liebig tarafından icat edilmiş olsa da yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda aynanın aslında milattan evvel 6. yüzyılda icat edildiği ortaya çıkmıştır. Bilinen en eski ayna Anadolu bölgesinde bulunmuştur ve bu ayna Obsidyen kullanılarak yapılmıştır. Obsidyen, volkan camı olarak da bilinen bir husustur ve volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkar. Varsayımlara nazaran ayna, bu husus kullanılarak tesadüf yapıtı bile ortaya çıkmış olabilir.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN VAKTİNDE AYNA VAR MIYDI?

Peygamber efendimizin yaşadığı periyoda bakıldığı vakit aynanın o devirlerde icat edilmiş olduğu görülebilir. Buna ek olarak birçok hadiste de peygamber efendimizin aynaya bakarak söylediği kelamlar ya da ayna bulunan yerlerde yaşadığı olaylar anlatıldığı için peygamber efendimizin vaktinde ayna olduğunu söylemek mümkündür.

AYNALAR NEDEN TEHLİKELİDİR?

Birçok inanışa nazaran aynalar, tehlikeli eşyalar olarak görülmüştür. Kimi dinlere nazaran ayna, insanların muhatap olmaması gereken farklı varlıklar ile irtibata yol açacağı için tehlikeli görülürken spritüal inanışlara nazaran ise ayna yanlış ayna eserleri seçimi sonucunda negatif güç yayılımına yol açmaktadır. Aynanın tehlikeli bir eşya olarak görülmesinin kimi ruhsal sebepleri de vardır. Bu sebepler en önemli şunlardır:

  • Korku Sinemalarının Etkisi

Özellikle de doğaüstü olayların mevzu alındığı kaygı sinemalarında ayna, en vahim sahnelerin olmazsa olmaz bir modülü haline gelmiştir. Bu yüzden kaygı sineması izleyen bireylerin bilinçaltlarında bilhassa de yalnız oldukları vakitlerde aynaya bakarlarsa tıpkı o dehşet sinemalarındaki üzere müthiş olaylar yaşayacakları fikri yer alabilir. Bu durumun önüne geçmek için endişe sinemaları izlemekten kaçınmak, uygun bir seçenek olacaktır.

  • Aynaya Çok Bakılması Durumunda Kişinin Kendine Yabancılaşması

Neredeyse herkes aynaya uzun mühlet baktıktan sonra kendi yüzüne ve bedenine karşı yabancılık duyduğunu fark etmiştir. Bu yabancılık duygusu, aynaya çok uzun mühletler bakılmasının sonucunda kişinin korkmasına ve hatta değişik bir psikoloji içerisine girmesine yol açabilir. Bu durumu yaşıyorsanız aynanın karşısında saatler geçirmekten uzak durmanız uygun olacaktır.

AYNANIN OYUNU ŞİİRİNİN MANASI NEDİR?

Özdemir Asaf tarafından yazılan Aynanın Oyunu şiiri, Türk edebiyatının en kıymetli şiirlerinden bir adedidir ve bu şiirin manası da birçok tartışmaya bahis olmuştur. Elbette ki şiirlerin manaları bireyden şahsa nazaran değişkenlik gösterebilir. Lakin, birçok edebiyatçıya nazaran bu şiir, insanın kendine olan yabancılaşmasını ve insanın büyüdükçe kendini birtakım hususlarda kandırdığını ele alan bir şiirdir. Şiirin bilhassa de son dizeleri, bu fikirleri deliller niteliktedir.

AYNA MODELLERİ NELERDİR?

Ayna modelleri hayli fazladır. Birtakım ayna modelleri, konutunuzda estetik bir görünüm elde etmek açısından hayli uygun modellerdir. En çok beğenilen ayna modelleri en önemli şunlardır:

  • Yuvarlak Ayna: Özellikle de banyoların olmazsa olmaz bir kesimi olan yuvarlak ayna, vintage dekorasyondan hoşlanan bireylerin konutlarını dekore ederken kullanmaları gereken eşyaların başında gelmektedir.
  • Boy Aynası: Yatak odası üzere alanlarda sıklıkla tercih edilen uzunluk aynaları sırf estetik görünümleri ile değil, fonksiyonları ile de memnun eden eşyalardır. Yatak odanızda uzunluk aynası bulundurarak uzunluktan görünümünüzü dikkatli bir halde inceleyebilirsiniz.
  • Parçalı Ayna: Salon dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen kesimli aynalar, büyük ya da küçük boyutlarda olabilen eşyalardır. Bilhassa de duvara monte edilen büyük boyuttaki modüllü aynalar, daha derin ve estetik bir salon görünümü elde etmenize yardımcı olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aynayı Kim, Nasıl, Kaç Yılında İcat Etti?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!