Avustralya’da Çalışma Müsaadesi Kimler Alabilir? Başvurusu, Kuralları

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya Federal Cumhuriyeti, Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus ortasında yer alan bir ada ülkesidir. Başşehri Canberra olan ülkenin resmi lisanı ise İngilizce olarak kabul edilmiştir. Türk vatandaşları dahil olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinden birçok kişi çalışmak ve yeni bir hayata başlangıç yapmak için Avustralya’yı tercih etmektedir.

Avustralya’da çalışmak için şahısların kimi kuralları sağlıyor olması gerekmektedir. Tıpkı vakitte ülkede çalışmak için vize alınması da gerekli kurallar ortasında yer alır. Bu vizenin alınması için başvuracak olan bireylerin belirli prosedürleri de yerine tam ve eksiksiz bir halde getirmesi gerekiyor. Kısa periyodik ya da uzun müddetli Avustralya’da çalışma müsaadesi müracaatları yapılabilirken, bu müracaatlar için gerekli olan birinci kaide lisan bilgisinin yeterliliğidir. Yani müracaatta bulunacak şahısların düzgün derecede İngilizce biliyor olması gerekiyor.

AVUSTRALYA ÇALIŞMA MÜSAADESİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Avustralya’da çalışmak için müsaade almak isteyenlerin birinci olarak hangi vize tipine başvurması gerektiğini belirlemesi gerekir. Bunun için şahısların kaidelerini ve statülerini düzgün belirlemesi koşuldur. Avustralya çalışma müsaadesi vize cinsleri kendi ortasında farklı kategorilere ayrılır. Örneğin, ülkeye gitmeden evvel sponsor ya da iş bulununmuş ise bunun için farklı bir yolun izlenmesi gerekir. Sponsor dayanağı ile yapılan çalışma müsaadesi müracaatları her vakit için daha avantajlıdır. Ülkedeki çalışma müsaadesi vize çeşitleri ise şu biçimde özetlenebilir;

 • Kısa Müddetli Çalışma Müsaadesi: Bu müsaade için vize sınıfı 400’ün incelenmesi gerekir. Bu vizeye başvurarak ülkede devamlı olmayan, uzmanlık gerektiren ve ülkenin yararına olabilecek tüm işlerde çalışılabilir.
 • Geçici Çalışma Müsaadesi (uluslararası ilişkiler): Bu durumlar için vize sınıfı 403 devreye girer. Bu vize çeşidi, yabancı bir ülkeyi temsil etmek isteyen ya da Avustralya’da lisan okullarında eğitim almak isteyenlerin başvurması gereken bir çeşittir. Birebir vakitte süreksiz çalışma müsaadesi vizesi, iki taraflı mutabakatların yapılması ile verilmektedir.
 • Geçici Çalışma Müsaadesi: Bu müsaade için vize sınıfı 408 devreye girmektedir. Avustralya Hükümeti yetkilileri tarafından onaylanan; kültürel, sportif ya da toplumsal bir aktifliğe katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyenler bu vizeye başvurmalıdır.

Bunların yanı sıra farklı kategorilerde çalışma müsaadesi için müracaatta bulunacak olanlar bu tipler ortasından uygun olanı seçmelidir;

 • Daimi patron sponsorluğu için ‘ENS 186’
 • Çalışma muahedesi için ‘Labour Agreement’
 • İşveren sponsorluğunda çalışma müsaadesi ve vizesi için ‘494 Visa’
 • Geçici Avustralya çalışma müsaadesi ve vizeleri için ‘TSS 482’

AVUSTRALYA’DA ÇALIŞMA MÜSAADESİ MÜRACAAT KURALLARI NELERDİR?

Avustralya’da çalışmak için müsaade alacak olan şahısların şu koşulları yerine getiriyor olması gerekir;

 • Avustralya çalışma müsaadesine başvuracak olanların en fazla 45 yaşında olması gerekir.
 • Kişinin icra edeceği mesleğin ülkenin belirlediği meslekler listesinde yer alması gerekir.
 • Ülkede en az iki yıl çalışacak kaidelere sahip olunması gerekir.
 • Mesleki denkliğin alınmış olması ve Avustralya’da sponsordan gelen iş teklifinin kişinin mesleğine uyun olması gerekir.
 • Kişilerin kâfi seviyede İngilizce biliyor olması gerekir.
 • Sponsor teklifi ile işe başlayacak olan bireylerin, işinde en az üç yıl deneyimli olması gerekir.
 • Çalışılacak olan işin maaşının ülke standartlarına uygun olması gerekir.
 • Sponsor firmanın hakikaten kişinin misyon yapacağı iş kolunda bir çalışana gereksinimi olması gerekir.

AVUSTRALYA ÇALIŞMA MÜSAADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Avustralya çalışma müsaadesi başvurusu online olarak yapılmaktadır. Bireylerin birinci olarak kendisine uygun vize tipini belirlemesi ve gerekli evrakları hazırlaması gerekir. Akabinde internet üzerinden müracaat yapabilir. Bu evrede müracaat formu online olarak doldurulur ve istenilen evraklar ise gerçek bir formda sisteme yüklenir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avustralya’da Çalışma Müsaadesi Kimler Alabilir? Başvurusu, Kuralları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!