Akciğere Bıçak Değmez İnanışı Yanlış

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akciğere bıçak değmez inanışı yanlış. Halk ortasında akciğere bıçak değmez diye yaygın ve yanlış bir inanış olduğuna dikkat çeken Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı, değerli bilgiler verdi.

Ünaldı, “Akciğerin ilaçla tedavi edilebildiği hastalıkları olduğu üzere cerrahi tedavinin öncelikli olduğu hastalıkları da vardır. Erken evre akciğer kanserinde ameliyat birinci seçenektir” dedi. Ünaldı, akciğer kanserinde tedavi yolları hakkında açıklamalarda bulundu.

Akciğer Kanserinin 4 Evresi Var

Akciğer kanserinin 4 evresinin olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ünaldı, “Birinci evre en erken olandır. Bu evreler tümörün boyutu, komşu organlarla- damarlarla bağı, lenf nodlarına yahut farklı organlara yayılımı ile belirlenmektedir. Kitlenin tanısı, alt tiplemesi ve evreleme, tedavi planını belirlemede önemlidir” diye konuştu.

Her Hastada Farklı Tedavi Olabilir

Tedavi seçeneklerinde her hastanın ferdî olarak değerlendirildiğini lisana getiren Doç. Dr. Ünaldı, “Solunum rezervi ve genel durumu uygun olan, ameliyat ile kitleyi büsbütün çıkarabileceğimiz hastada öncelikle cerrahi tedaviyi tercih ediyoruz. Uygulanan cerrahi tedavinin genişliği hastaya ve hastalığa nazaran değişmektedir.

Okullarda Sıfır Atık Müsabakası Düzenlenecek

Ameliyat uygulanan tüm hastalarda ek olarak mediastinal lenf nodu disseksiyonu da yapılmaktadır. Kimi hastalarda cerrahi öncesi ve/ yahut sonrası kemoterapi ve/ yahut radyoterapi verilir” formunda konuştu.

Cerrahi Operasyon Uygulanabilir

Akciğerin ameliyat edilip edilmediği sorusunu da yanıtlayan Doç. Dr. Ünaldı, şu bilgileri paylaştı:

“Halk ortasında ‘Akciğere bıçak değmez’ diye yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Akciğerin ilaçla tedavi edilebildiği hastalıkları olduğu üzere cerrahi tedavinin öncelikli olduğu hastalıkları da vardır. Erken evre akciğer kanserinde ameliyat birinci seçenektir. İlaçla tedavi edilemeyen kimi enfeksiyon hastalıkları, akciğer zarı kanseri (mezotelyoma), akciğerin sönmesi (pnömotoraks), göğüs kafesi içine kanama (travma var/yok), hava yollarında genişleme (bronşektazi) üzere hastalıklarda cerrahi tedavi ihtiyacı vardır” dedi.

Akciğerde Oluşan Hastalıklar

Akciğerde nodül yapan hastalıkların ne olduğundan bahseden Doç. Dr. Ünaldı, “Akciğer kanseri, enfeksiyon hastalıkları (tüberküloz, hidatik kist vb.), granülomatöz hastalıklar (sarkoidoz gibi), öbür organ tümörlerinden metastaz, hava kirliliğine bağlı kömür

partiküllerinin birikimi akciğerde nodül formunda görülebilir. Tek ya da birden fazla olabilir. Nodül 3 cm’den küçüktür. Sonları düzgün yahut girintili- çıkıntılı olabilir. Akciğerinde nodül saptananlar kişisel olarak kıymetlendirilerek takip yahut tedavi kararı verilir. Nodüllerin tedavisi ve cerrahisi nodülü oluşturan sebebe nazaran değişir” sözlerini kullandı.

Ameliyat Sonrası Hastalar Ayağa Kalkıp Yürüyebilir

Ameliyat sonrası hastaların ortalama 4-5 gün hastanede kaldıklarını söyleyen Doç. Dr. Ünaldı, “Bu mühlet hastaya nazaran azalır yahut artabilir. Akciğer hastalığı dışında rastgele bir hastalığı olmayan hastalar ağır bakıma değil, servisteki yatağına alınır. Klinik uygulamamızda hastamız ameliyat sonrası 1-2 saatte ayağa kaldırılıp yürütülür ve rutin hayatına en kısa müddette geçmesi sağlanır. Taburculuktan 10 gün sonra poliklinik denetimi yapılır ve ağır efor gerektirmeyen meslek sahibi olanlar, ofis çalışanları işine geri dönebilirler” dedi. (BSHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Akciğere Bıçak Değmez İnanışı Yanlış

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!