8 Ocak 2024 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağlantı Bakanlığı, Dezenformasyonla Gayret Merkezince hazırlanan 8 Ocak 2024 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı Dezenformasyonla Gayret Merkezi Tarafından Yayımlanan Dezenformasyon Bülteni;

– “Filistinliler Uydurulmuş Bir Topluluktur, Filistin Halkı Fikri 1960’larda İcat Edildi” İddiası

– “YSK Lideri Ahmet Yener, Seçime Katılacak Parti Sayısını 36 Olarak Açıkladı Lakin Resmi Gazete’de 35 Olarak Yayımlandı” İddiası

– “Suriyelilere Anaokulu Yapmak için İzmir Bornova Anadolu Lisesinin Korusuna Kıyılıyor” İddiası

– “Türkiye, ABD’nin Baskısına Boyun Eğerek Hamas’ın Üst Seviye Yetkililerinden Salih Aruri’yi Hudut Dışı Etti” İddiası

– “2024 Yılında İkinci Bir Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Alınacak” İddiası

– “İçişleri Bakanlığı Birebir Çeteyi İki Kez Çökertmiş” İddiası

– “Birleşik Krallık Tarafından Ukrayna’ya Hibe Edilen Mayın Avlama Gemilerinin Türk Boğazlarından Karadeniz’e Geçişlerine Müsaade Verildi” İddiası

– “Hamas’ın Hür Bıraktığı Bir Rehinenin Elini Veteriner Ameliyat Etmiş” İddiası

– Kısa Bildiri Yoluyla Dolandırıcılık Girişimleri

 

– “Filistinliler Uydurulmuş Bir Topluluktur, Filistin Halkı Fikri 1960’larda İcat Edildi” Savı: İsrail propaganda hesaplarından paylaşılan, “Filistinliler uydurulmuş bir topluluktur, Filistin halkı fikri 1960’larda icat edildi.” tezi doğru değildir. 

HAKİKAT | Milletlerarası seviyede kabul gören kaynaklara nazaran, M.Ö. 1175 dolaylarında Kenan Diyarı’nın güneyine yerleşen ve bir Ege halkı olduğu düşünülen Filistliler (Philistines) 5 kent devletinden oluşan bir konfederasyon (Pentapolis) kurmuştur. Bölge, yaşayan topluluğun ismiyle, “Filistya yahut Filistliler Ülkesi” olarak anılmıştır. Bölgede bir Yahudi devletinin kurulmasında en değerli dönüm noktası olarak kabul edilen 1917 Balfour Deklarasyonu’nda bile Yahudi devletinin açıkça “Filistin topraklarında” kurulmasının planlandığı belirtilmektedir.

 

– “YSK Lideri Ahmet Yener, Seçime Katılacak Parti Sayısını 36 Olarak Açıkladı Ancak Resmi Gazete’de 35 Olarak Yayımlandı” Tezi: Birtakım basın yayın organlarında yer alan, “YSK Lideri Ahmet Yener, seçime katılacak parti sayısını 36 olarak açıkladı fakat Resmi Gazete’de 35 olarak yayımlandı” savı doğru değildir.

HAKİKAT | Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 2024/1 no.lu kararı, vilayetlerin en az yarısında oy verme günü olan 31 Mart 2024 tarihinden, en az altı ay öncesi olan 30 Eylül 2023 tarihi prestijiyle teşkilat kurmuş ve ilçe, vilayet ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partilerin seçime katılma yeterliliğine ilişkindir. Münasebetiyle bu karar kapsamında 36 partinin seçime iştirakinin uygunluğu söz edilmiştir.

YSK’nın 2024/4 no.lu kararı ise, son milletvekili genel ve orta seçiminde kendi listesinden seçilmiş en az bir milletvekiline sahip olan yahut 298 sayılı Kanun’un 14’üncü hususunun birinci fıkrasının dördüncü bendi mucibince, Yüksek Seçim Kurulunca (a) bendine nazaran tespit ve ilan edilen siyasi partilerden o vilayet ve ilçede teşkilatı bulunanların, vilayet ve ilçe seçim konseylerinde birer temsilci bulundurabileceklerine ait bir karardır. Münasebetiyle bu karar kapsamında 35 parti, vilayet ve ilçe seçim heyetlerinde birer temsilci bulundurabilecektir.

İki farklı mevzuda alınmış kararların açıklanmasına ait rastgele bir çelişki yahut yanılgı bulunmamaktadır.

 

– “Suriyelilere Anaokulu Yapmak için İzmir Bornova Anadolu Lisesinin Korusuna Kıyılıyor” Argümanı: Birtakım toplumsal medya hesaplarından paylaşılan ve haberlere mevzu olan, “Suriyelilere anaokulu yapmak için İzmir Bornova Anadolu Lisesinin korusuna kıyılıyor” savı doğru değildir.

HAKİKAT | İzmir’in Bornova ilçesinde Bornova Anadolu Lisesi toprağı içerisinde ve etrafında, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ve İşitme Engelliler Özel Eğitim Okulu (YıkYap kapsamında tekrar inşa aşamasında) bulunmaktadır. Birebir arazi içerisinde üretimine başlanan 4 derslikli anaokulu projesi, İzmir’in 2023 vilayet imal programına tarifli olup bölgedeki anaokulu gereksiniminden ötürü programa alınmıştır. Proje, İzmir 1 no.lu Kültür Varlıklarını Muhafaza Müdürlüğünce onaylanmış, ardından Bornova Belediyesinden ruhsat alınmıştır. İmaline başlanan kelam konusu anaokulunun Suriyeliler için inşa edildiği argümanı büsbütün gerçek dışı olup, vaziyet planına nazaran hiçbir ağaca da ziyan verilmemiştir. Anaokulunun üretimi tamamlandığında 200 okul öncesi öğrencisi, eğitim-öğretim faaliyetlerinden yararlanacaktır.

 

– “Türkiye, ABD’nin Baskısına Boyun Eğerek Hamas’ın Üst Seviye Yetkililerinden Salih Aruri’yi Hudut Dışı Etti” Savı: Birtakım basın yayın organlarında yer alan, “İsrail basını: Türkiye, ABD’nin baskısına boyun eğerek Hamas’ın üst seviye yetkililerinden Salih Aruri’yi hudut dışı etti” savı doğru değildir.

HAKİKAT | Argümana husus haberlerin, 2015 yılında İsrail medyasında yer alan temelsiz savlardan alıntı yapılarak hazırlandığı tespit edilmiştir. İsrail propaganda kampanyasının eseri olan 2015 tarihli haberlerden alınan bu temelsiz tezler, kamuoyunu manipüle etmek maksadıyla yeniymiş üzere servis edilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda da gündeme gelen, “Türkiye Hamas yöneticilerini hudut dışı ediyor” tezleri da Bağlantı Başkanlığı Dezenformasyonla Uğraş Merkezimiz tarafından yalanlanmıştır. Not: Salih el-Aruri, Beyrut’ta Hizbullah’ın denetiminde bulunan Maşrafiye bölgesine yönelik İsrail insansız hava aracı hücumunda (2 Ocak 2024) hayatını kaybetmiştir.

 

– “2024 Yılında İkinci Bir Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Alınacak” Argümanı: Birtakım basın yayın organlarında yer alan, “2024 yılında ikinci bir ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak” argümanı doğru değildir.

HAKİKAT | Argüman edilenin bilakis Hazine ve Maliye Bakanlığının bu türlü bir çalışması bulunmamaktadır. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan manipülatif açıklamalara prestij etmeyiniz.

 

– “İçişleri Bakanlığı Birebir Çeteyi İki Defa Çökertmiş” Savı: Birtakım basın yayın organlarında yer alan “Aynı çete iki defa çökertilmiş” argümanı doğru değildir.

HAKİKAT | Bahse husus operasyonlarda çökertilen organize hata örgütleri, iki farklı kabahat örgütüdür. Elebeşı M.Ş. olan Şahinler cürüm örgütü, 29 Eylül 2023 tarihinde İstanbul merkezli 7 vilayette eş vakitli yapılan operasyonla çökertilmiştir. 2 Ocak 2024 tarihinde, Antalya merkezli 3 vilayette eş vakitli olarak gerçekleştirilen operasyonla çökertilen çete ise elebaşı İ.Y. olan ve kendilerini “Şahinler” olarak isimlendiren cürüm örgütüdür. Temelsiz tezlere prestij etmeyiniz.

 

– “Birleşik Krallık Tarafından Ukrayna’ya Hibe Edilen Mayın Avlama Gemilerinin Türk Boğazlarından Karadeniz’e Geçişlerine Müsaade Verildi” Argümanı: Birtakım basın yayın organlarında yer alan, “Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine müsaade verildi” tezi doğru değildir.

HAKİKAT | Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunu derhal “savaş” olarak tanımlamış ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19’uncu unsuru uyarınca savaşan tarafların (Rusya ve Ukrayna) savaş gemilerine Boğazları kapatmıştır. 1936 yılından beri Montrö Sözleşmesi’ni tarafsız bir halde ve titizlikle uygulayan Türkiye; Karadeniz’de tansiyonun tırmanmasının önlenmesini teminen, bu savaş boyunca da değişmez kararlılığını ve unsurlu tavrını koruma etmektedir. Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin, savaş devam ettiği surece Türk Boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine müsaade verilmeyeceği, ilgili müttefiklerimize bildirilmiştir.

 

– “Hamas’ın Özgür Bıraktığı Bir Rehinenin Elini Veteriner Ameliyat Etmiş” Tezi: Hamas tarafından esir alınan ve İsrail ile yapılan esir takasında özgür bırakılan Fransızİsrailli Mia Shem’in teyzesinin medya kuruluşlarına yaptığı bir açıklamada ileri sürdüğü, “Yaralı elini bir veteriner ameliyat etmiş.” argümanının doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.

HAKİKAT | Mikrocerrahi ve el cerrahisi alanında uzman dünyaca ünlü cerrah Christophe Oberlin, Fransız-İsrailli rehinenin tedavisinde en son cerrahi tekniklerden faydalanıldığını belirtmiştir. Oberlin, yetiştirdiği üst seviye bir cerrahın imzasını tanıdığını, hasebiyle bir “veteriner” tarafından ameliyat edildiği savlarının gerçek dışı olduğunu tabir etmiştir.

Hamas tarafından rehin alınan ve esir takasında hür bırakılan Mia Shem’in Hamas tarafından yayınlanan bir görüntüsünde, “Merhaba ben Mia Shem, 21 yaşındayım. Şu anda Gazze’deyim. Elimden ağır yaralandım. Hastanede 3 saat boyunca elimden ameliyat oldum. Benimle ilgileniyorlar. Bana ilaç verdiler, her şey yolunda.” sözlerini kullandığı görülmektedir. 30 Kasım 2023’teki esir takasında Hatzerim Hava Üssü’ne getirilen Shem’in durumunun düzgün olduğu gözlemlenmiştir.

Shem’in hür kalması üzerine Fransız medyasına açıklamalarda bulunan teyzesi Vivian Hadar, “Yaralı elini bir veteriner ameliyat etmiş. Fizyoterapi görmemiş. Çok konuşmak istemiyor, biz de zorlamıyoruz.” tezinde bulunmuştur. Mikrocerrahi ve el cerrahisi alanında uzman dünyaca ünlü cerrah Christophe Oberlin, tezlerin büsbütün temelsiz olduğunu açıklamıştır. Gazze’deki tabiplerin eğitiminde de değerli rol oynayan Oberlin, bir radyo programı sırasında Shem’in tedavisiyle ilgili, “Kol kemiği kırığı nedeniyle 2.500 avro bedelinde, yüksek teknolojili bir harici fiksatörle tedavi edilmiş. Radyal hududun cerrahi olarak incelenmesi de dahil olmak üzere müdahalenin kalitesi, Şifa Hastanesi’ndeki en yeterli ortopedik cerrahi standartları gösteriyor. Bunu gösterebilirim, zira 20 yıldır Gazze’deki cerrahlara bilhassa ortopedik cerrahi alanında teknikler öğretiyorum.” sözlerini kullanmıştır.

 

– Kısa İleti Yoluyla Dolandırıcılık Girişimleri

Bazı cep telefonlarına gelen, “e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapılmıştır. Sizlere ilişkin değilse lütfen denetim ediniz.” biçimindeki kısa bildiriler, dolandırıcılık gayelidir.

HAKİKAT | Kısa bildirideki link aracılığıyla kullanıcıların e-Devlet bilgilerinin ele geçirilmesi amaçlanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının isim ve logoları kullanılarak yürütülmeye çalışılan dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat ediniz. Resmi kurumların bildirimleri haricinde rastgele bir bildirim yahut duyuruya prestij etmeyiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
8 Ocak 2024 tarihli Dezenformasyon Bülteni yayımlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!