31 MART SEÇİM VAZİFESİNE GİTMEME CEZASI 2024: Sandık Vazifelisi Gitmezse Ne Olur? Lokal Seçim Sandık Vazifelisi Gitmeme Cezası

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Türkiye’nin odak noktası 31 Mart lokal seçimleri oldu. Milyonlarca seçmenin sandık başına gideceği lokal seçim günü birçok memura sandık görevi çıktı. Parti üyeleri ve memurlar ortasından belirlenen sandık vazifelileri yönergeleri belirli oldu. Bu noktada birden fazla vatandaş arama motorlarında sandık vazifelisi gitmezse ne olur sorgusu yaptı. Beklenen açıklama geldi. Pekala, sandık vazifelisi vazifeye gitmezse ne olur? İşte karşılığı..

SANDIK VAZİFELİSİ VAZİFEYE GİTMEZSE NE OLUR?

61 milyon 441 bini aşkın vatandaşın oy kullanacağı 31 Mart mahallî seçimlerde 34 siyasi parti yarışacak. Seçim günü yasaklarının geçerli olacağı 31 Mart Pazar günü sandık kurulu misyonları mazeretsiz formda vazifelerine gitmezse ceza uygulanacak. 298 sayılı Kanun’un 22. ve 23. hususuna nazaran belirlenen sandık vazifelisi cezası kişinin misyonuna geçerli münasebet göstermeden gitmemesi nedeniyle 50 günden az olmamak kaydı ile idari para cezası uygulanacak. YSK açıklamasına nazaran seçim misyonunun iptalini isteyen ise vazifesi veren ilçe seçim heyetine müracaat yapması gerekiyor.

SANDIK VAZİFELİSİ GÖREVLERİ

 • Sandık etrafında tertibin sağlanması
 • İlçe seçim kurulunca belirlenen bina, yapı ve gibisi yerlerde, sandığın konulacağı yeri tayin etmek ve sokak başlarına bu yeri göze çarpacak surette gösterir işaretleri koymak
 • Ceza infaz kurumlarında cezaevi yönetiminin de görüşü alınarak ilçe seçim kurulu liderinin nezaretinde sandığın konulacağı yeri belirlemek.
 • Görev yaptığı sandığın seçmen listesinde kayıtlı olmayıp da diğer bir sandık seçmen listesinde kayıtlı olan sandık kurulu lider ve üyelerine, bina sorumlularına, misyonlu olan kolluk güçlerine ve ilçe seçim kurulu tarafından sandık şurası üyelerini misyon yerlerine ulaştırmak
 • Sandıktan çıkan zarfları, oy pusulalarını saymak, dökümlerini ve sonuçlarını tutanağa geçirmek.
 • Hesaba katılan ve geçerli sayılan oy pusulaları, sandık kurulunca düzenlenen tutanaklar, sayım ve dökümde kullanılıp alt tarafı konseyce imza edilen sayım cetvelleri, hesaba katılmayan, geçerli sayılmayan yahut itiraza uğrayan oy pusulaları ve hesaba katılmayan zarflar, tutanak defteri, şuraca mühürlü ve imzalı başka farklı paketler halinde konseyin mührü ile mühürlendikten sonra, lider ve üyeler tarafından imzalanıp bir torbaya konularak, heyetin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna, sandık kurulu lideri ve siyasi partili üyeler ortasından isim çekme ile seçilecek en az iki üye tarafından götürülüp teslimini sağlamak.
 • Oy verme işleri hakkında ileri sürülecek şikâyet ve itirazları incelemek ve karara bağlamak, kararları tutanak defterine geçirerek altını imzalamak.
 • Sandık kurulu tutanak defteri ile gerekli öbür tutanakları düzenlemek ve altını imzalamak.
 • Oyların sayım ve dökümü ile tutanakların düzenlenmesine ait iş ve süreçler ve sandıkla ilgili kararları vermek.
 • Sandık heyetlerinin kararları, oyların sayımı ve dökümü ile tutanakların düzenlenmesine ait iş ve süreçleri aleyhine yapılan itirazları ilçe seçim konseyine göndermek.
 • Kanunlarla ve Yüksek Seçim Kurulu genelge ve kararları ile verilen öbür misyonları yapmak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
31 MART SEÇİM VAZİFESİNE GİTMEME CEZASI 2024: Sandık Vazifelisi Gitmezse Ne Olur? Lokal Seçim Sandık Vazifelisi Gitmeme Cezası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Benn.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!